Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Lwów: wystawili kontrowersyjny pomnik, nie potrafią o niego zadbaćW ubiegłym roku we Lwowie na gruncie rywalizacji pomiędzy władzami obwodu lwowskiego a władzami Lwowa wzniesiono dwa pomniki upamiętniające to samo wydarzenie – setną rocznicę powstania tzw. Zachodnio-Ukraińskiej Republiki Ludowej (ZURL). Teraz okazało się, że obwód nie jest w stanie utrzymać swojego pomnika i przejdzie on pod opiekę miasta.

Jak podaje portal Zaxid.net, wątpliwej urody pomnik Bohaterów ZURL i UHA (Ukraińskiej Halickiej Armii) wzniesiony przez władze obwodu na ulicy Listopadowego Czynu (d. Mickiewicza) kosztował 5,1 mln hrywien (ok. 750 tys. złotych). W ostatni wtorek nowe kierownictwo obwodu (mianowane przez prezydenta kraju) oświadczyło, że nie ma możliwości opiekowania się tym obiektem. „To wymaga odpowiedniego utrzymania, dlatego należy wyznaczyć do tego jedno z komunalnych przedsiębiorstw” – oświadczył dyrektor departamentu gospodarczego administracji obwodu lwowskiego (LODA) Roman Fyłypiw. LODA poprosiła miasto o przejęcie pomnika.

W piątek mer Lwowa Andrij Sadowy wyraził zgodę na przepisanie pomnika na konto miasta. „Teraz stworzymy komisję i przyjmiemy go na konto miasta, będziemy robić wszystko, co możliwe, by był strzeżony, dlatego, że zostały na niego wydane pieniądze z budżetu. Oczywiście, trzeba będzie sprawdzić, na ile efektywnie były wydane te pieniądze, żeby wszystko było racjonalnie, ale to już będzie robić komisja, ale wyjdziemy naprzeciw panu Malskiemu [szefowi LODA – red.] i ten pomnik przejmiemy na swoje konto” – cytuje słowa Sadowego portal Zaxid.net.

Pomnik Bohaterów ZURL i UHA został ostatnio uszkodzony przez wandali, którzy odłupali z niego sześć brązowych cyfr z napisu „1918-2018”. Zaxid.net przypomniał, że pomnik powstał na gruncie konfliktu pomiędzy władzami miasta i obwodu. LODA przeprowadziła swój konkurs na projekt pomnika, bez udziału miasta. Tymczasem miasto planowało postawienie pomnika ZURL w innym miejscu. W efekcie jesienią ubiegłego roku na przestrzeni dwóch dni we Lwowie odsłonięto dwa pomniki ZURL oddalone od siebie o 500 metrów. Wzniesienie pomnika ufundowanego przez obwód wiązało się ze zmianą granic sąsiedniej działki.

Powstanie ZURL Ukraińcy ogłosili 1. listopada 1918 roku we Lwowie, który był zamieszkany wówczas przez większość polską. W odpowiedzi na ukraińską politykę faktów dokonanych we Lwowie za broń chwyciły Orlęta. Na pomoc im ze zorganizowaną ad hoc pomocą ruszył z Krakowa pułkownik Michał Karaszewicz- Tokarzewski. Zaskoczyło to całkowicie Ukraińców. Walki o Lwów zapoczątkowały dziesięciomiesięczną wojnę między ZURL a odradzająca się Polską. Rząd ZURL po wyparciu ze Lwowa urzędował w kolejno Tarnopolu i w Stanisławowie, a później został wyparty za graniczną rzekę Zbrucz.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/lwow-wystawili-kontrowersyjny-pomnik-nie-potrafia-o-niego-zadbac/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments