Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent Duda dziękuje Polakom z Litwy za wybór Nausėdy na prezydenta– Mam nadzieję, że uda nam się zbudować z prezydentem Litwy Gitanasem Nausėdą relację i współpracę międzysąsiedzką opartą o i wzajemny szacunek – mówił we wtorek w obecności Gitanasa Nausėdy, który za cel swojej pierwszej wizyty zagranicznej wybrał Polskę.

Prezydent Duda wyraził nadzieję, że z nowym prezydentem w zakresie Polaków mieszkających na Litwie, będzie przebiegać dobrze.

Na wspólnej konferencji prasowej z zaprzysiężonym tydzień temu na prezydenta Republiki Litewskiej Gitanasem Nausėdą, Andrzej Duda pogratulował mu „wspaniałego zwycięstwa wyborczego” i objęcia urzędu, podziękował także, że „pierwsze kroki” jako prezydent skierował do Polski.

„To jest rzeczywiście dla nas wielki znak jeżeli chodzi o budowaniu relacji sąsiedzkich, relacji polsko-litewskich. W jakimś sensie przyjmuję to, jako zobowiązanie do tego, żeby także starać się te relacje jak najlepiej budować” – podkreślił Andrzej Duda cytowany przez PAP.

„Powiedziałem dzisiaj panu prezydentowi (…) otwarcie, że mam taką wielką nadzieję, że uda nam się razem zbudować taką relację, jaką kiedyś miałem możliwość z bliska oglądać pomiędzy panem prezydentem, prof. Lechem Kaczyńskim a panem prezydentem Valdasem Adamkusem. To była przyjaźń, to była rzeczywiście współpraca międzysąsiedzka, nacechowana wzajemnym szacunkiem, ale przede wszystkim wielką, wzajemną sympatią. Mam nadzieję, że z panem prezydentem taką relację zbudujemy” – mówił Andrzej Duda.

Podziękował również Polakom, którzy są obywatelami Litwy, za to, że „w ogromnej większości” zagłosowali na Nausėdę. „Dziękuję im za to” – oświadczył prezydent. Wskazał, że jest to również ważne w kontekście sytuacji i praw naszych rodaków mieszkających na Litwie. „Wierzę, że również w tym zakresie będziemy z panem prezydentem dobrze współpracowali” – zaznaczył Duda.

Prezydent Nausėda zaproponował spotkanie ministrów edukacji Polski i Litwy. Przyznał, że po spotkaniu z przedstawicielami oświaty na Wileńszczyźnie dostrzegł, że wiele problemów jest do rozstrzygnięcia. Zapewnił, że podjął już  w tej sprawie podjął już pewne działania.

https://kresy24.pl/prezydent-duda-dziekuje-polakom-z-litwy-za-wybor-nausedy-na-prezydenta/
Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments