Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Poroszenko wzniósł banderowskie hasło w obecności uśmiechniętych europosłów PiS [+video]W sieci pojawiło się nagranie spotkania byłego prezydenta Ukrainy z posłami Parlamentu Europejskiego. Deputowani PiS uśmiechali się gdy Poroszenko wzniósł hasło OUN-UPA.

Były prezydent Ukrainy, który niedawno zdecydowanie przegrał wybory z Wołodymyrem Zełenskim i którego partia w najnowszych sondażach osiąga poparcia na poziomie około 8%, w środę spotkał się Parlamencie Europejskim z grupą tak zwanych „Przyjaciół Ukrainy”. W jej skład wchodzą także deputowani z Polski. Sam Poroszenko zamieścił na Twitterze krótkie nagranie swojego wejścia do siedziby PE w Strasburgu i powitania z europosłami. W grupie tej ktoś, prawdopodobnie jeden z deputowanych PE, wzniósł hasło „Sława Ukraini”, na co Poroszenko odpowiedział jego drugą częścią „Herojam sława”.

Zawołanie to było hasłem Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów organizującej zamachy terrorystyczne przeciw Polakom w II Rzeczpospolitej, a także UPA, która przeprowadziła ludobójstwo 100 tys. Polaków na Kresach Południowo-Wschodnich. Zawołanie to zostało spopularyzowane na Ukrainie i przyjęte przez instytucje publiczne właśnie wtedy gdy Poroszenko pełnił funkcję prezydenta Ukrainy.

Na krótkim nagraniu jakie zamieścił były prezydent Ukrainy widać, że w chwili gdy wykrzykiwał on banderowskie hasło w sali obecni byli deputowani Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki i Witold Waszczykowski. Obaj uśmiechają się w czasie gdy wybrzmiewa zawołanie OUN-UPA.

Według informacji Poroszenki, w pierwszym spotkaniu grupy „Przyjaciół Ukrainy” w nowej kadencji Parlamentu Europejskiego wzięło udział „prawie 30 deputowanych” i trwało ono „prawie dwie godziny”. W czwartek były prezydent Poroszenko będzie uczestniczyć w posiedzeniu PE na którym deputowani tej izby będą dyskutować o projekcie rezolucji w sprawie Ukrainy.

https://kresy.pl/wydarzenia/polityka/poroszenko-wzniosl-banderowskie-haslo-w-obecnosci-usmiechnietych-europoslow-pis-video/

Tags: 2ème guerre mondiale, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments