Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

17 lipca w Historii Kresów


Portret królowej Jadwigi Andegaweńskiej autorstwa Marcello Bacciarelliego

1399 – zmarła święta Jadwiga Andegaweńska – królowa i patronka Polski, najwyższa księżna i apostołka Litwy, dziedziczka Rusi – żona Władysława II Jagiełły.

Urodzona w 1373 lub 1374 roku jako córka króla Ludwika Węgierskiego. Na królową Polski koronowana została w wieku 10 lat. Z Kresami była związana głównie poprzez zawarte w 1386 r. małżeństwo ze znacznie starszym od niej Jagiełłą, który to związek legł u podstaw chrztu Litwy i unii polsko – litewskiej.

Poza powszechnie znanymi zasługami Jadwigi dla Kościoła oraz rozwoju kultury i edukacji w Polsce, miała też ona swój własny wkład w polską politykę wschodnią. Na wiosnę 1387 r. stanęła na czele wyprawy polskiego rycerstwa w celu odzyskania Rusi Czerwonej zajętej przez Węgrów. W dniu 8 marca 1387 r. potwierdziła z kolei przywileje dla Lwowa, gwarantując mu prawo składu. Również we Lwowie 26 września 1387 r. złożył jej hołd lenny hospodar mołdawski Piotr I.

1923 – w Ostapiu w dawnym Województwie Tarnopolskim urodził się Franciszek Michałek – polski malarz, grafik, rzeźbiarz, scenograf, działacz społeczny. Zmarł w 2006 r.

1932 – we Lwowie urodził się Wojciech – polski pianista i kompozytor muzyki poważnej, twórca muzyki filmowej.

1934 – we Lwowie urodził się Ryszard Filipski – polski aktor i reżyser filmowy i teatralny, odtwórca m.in. roli „Hubala” – majora Henryka Dobrzańskiego w filmie Bohdana Poręby, a także wachmistrza Soroki – przybocznego Kmicica z „Potopu” Jerzego Hoffmana.

1943 – w nocy z 17 na 18 lipca z Baranowicz aresztowało w Nowogródku ok. 120 Polaków.

1944 – we wsi Bogusze sowieckie rozbroiło i aresztowało zaproszonych na rozmowy dowódców Armii Krajowej Okręgu Wileńskiego. Przeczytaj artykuł o Operacji „Ostra Brama”, która poprzedziła te wydarzenia.

1965 – zmarł Jan Konstanty – polski historyk, członek Polskiej Akademii Nauk, profesor Uniwersytetu Wileńskiego i Jagiellońskiego. Urodzony w 1890 r.

1995 – zmarł Jerzy – polski aktor, piosenkarz, reżyser estradowy i telewizyjny. Wychowywał się we Lwowie w rodzinie o korzeniach ormiańskich, od pokoleń osiadłej w tym mieście. Należała do niej m.in. cukiernia przy Rynku. Więzień łagrów sowieckich. Autor wydanych w 1990 r. wspomnień „Tylko we Lwowie”. Działał w Towarzystwie Miłośników Lwowa, był zaangażowany w odbudowę Cmentarza Łyczakowskiego. Urodzony w 1921 r.

https://kresy24.pl/17-lipca-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments