Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Nowa litewska para prezydencka w Polsce

Wizyta w Warszawie jest pierwszą podróżą zagraniczną nowego prezydenta Litwy.

– Wizyta Prezydenta Litwy to dla nas ważny znak przyjaźni – powiedział prezydent Polski Andrzej po spotkaniu z Gitanasem Nausėdą.

Litewską Parę Prezydencką na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego przywitali Andrzej Duda i Agata . Następnie odbyły się rozmowy par prezydenckich, spotkanie „w cztery oczy” oraz rozmowy delegacji.

Prezydent Duda poinformował, że rozmowy dotyczyły współpracy w ramach Unii Europejskiej, w ramach państw Trójmorza i rozwoju infrastruktury pomiędzy Polską a Litwą, np linii kolejowej Rail Baltica oraz dróg Via Carpatia i Via Baltica. Andrzej Duda poinformował, że zaprosił Prezydenta Litwy na obchody 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, co – jak zaznaczył – spotkało się z pozytywną odpowiedzią Gitanasa Nausėdy. Więcej na ten temat tutaj oraz w poniższym filmie.- Doskonałym pomysłem byłoby spotkanie naszych ministrów edukacji – oświadczył prezydent Nausėda. Kilka dni temu Nausėda spotkał się z przedstawicielami oświaty na Wileńszczyźnie. – Wiele problemów jest do rozstrzygnięcia – stwierdził prezydent Litwy.

Na konferencji prasowej po spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą, prezydent Litwy powiedział, że jedną z omówionych przez nich kwestii były problemy oświaty (dotyczące mniejszości polskiej na Litwie). Jak podkreślił, sam w tej sprawie podjął już pewne działania.

Jak zaznaczył, nie zostały one rozwiązane, być może ze względu na to, że brakowało woli politycznej. – Myślę, że do tej kwestii trzeba wrócić – dodał.

Nausėda wysunął pomysł spotkania litewskiego ministra edukacji z jego polskim odpowiednikiem. „Doskonałym pomysłem byłoby, żeby nasi ministrowie oświaty spotkali się i bezpośrednio omówili te kwestie, a nie kontaktowali się za pomocą listów” – zaznaczył. Więcej na ten temat tutaj.

spotkał się także z marszałkiem Sejmu RP Markiem Kuchcińskim.

Złożył też wizytę w Senacie. Gości przyjął marszałek Senatu Stanisław . Politycy rozmawiali o relacjach polsko-litewskich, o tym, co łączy oba państwa, o wspólnych projektach infrastrukturalnych i energetycznych oraz polityce wschodniej.Marszałek pogratulował Gitanasowi Nausėdzie wyboru na urząd prezydenta Litwy i wyraził nadzieję, że jego prezydentura przyczyni się do wzmocnienia relacji polsko-litewskich i zbliżenia między obu społeczeństwami. Prezydent Litwy podkreślił, że stosunki polsko-litewskie układają się bardzo dobrze i mogą być jeszcze lepsze. Wyraził zadowolenie ze spotkań z najważniejszymi polskimi politykami, z którymi mógł omówić kwestie polityczne, gospodarcze, kulturalne, by te relacje bilateralne układały się jeszcze lepiej.

Marszałek wyraził satysfakcję z intensywnego, w ostatnim czasie dialogu politycznego polsko-litewskiego. Zaznaczył, że w tym roku odbyły się dwie sesje Polsko-Litewskiego Zgromadzenia Parlamentarnego. – To cieszy tym bardziej, że nasze relacje nie układały się najlepiej – mieliśmy duży deficyt dialogu – powiedział marszałek Karczewski. Zdaniem marszałka tylko rozmowy prowadzą do rozwiązania problemów. Wyraził też zadowolenie, że rządy obu państw przywiązują tak wielką wagę do bezpieczeństwa tego regionu Europy. – To fundament, by w obliczu imperialnej polityki Rosji dążyć do zachowania pokoju – podkreślił. Więcej na ten temat tutaj.

Prezydent Litwy również dziękował dziś Polsce na portalu społecznościowym.

Tymczasem Agata Kornhauser-Duda i Diana Nausėdienė zapoznały się z działalnością Fundacji Pomocy Osobom z Niepełnosprawnością Intelektualną „Dom” oraz projektu Olimpiad Specjalnych . W salach krawieckiej, tkackiej i plastycznej Pierwsze Damy rozmawiały z uczestnikami Warsztatów Terapii Zajęciowej oraz obejrzały efekty ich pracy. Więcej na ten temat tutaj.

https://kresy24.pl/nowa-litewska-para-prezydencka-w-polsce-wideo/

Tags: #poland, lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments