Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

16 lipca w Historii Kresów


Henryk (Tońko) i Kazimierz (Szczepko)

1933 – nadano premierowe wydanie „Wesołej Lwowskiej Fali” – najpopularniejszej w przedwojennej Polsce audycji Polskiego Radia , gromadzącej 6 mln słuchaczy.

„Wesoła Lwowska Fala” była nadawana na całą Polskę do 1939 r. (od 1938 r. pod nazwą „Tajoj”). Pomysłodawcą audycji i autorem większości tekstów był Wiktor , a gwiazdami bawiącymi słuchaczy swoimi dialogami – Kazimierz Wajda i Henryk Vogelfanger, znani jako Szczepcio i Tońcio – posługujący się lwowską gwarą duet batiarów. Towarzyszyła im śpiewaczka i parodystka Włada i inni artyści.

Przy okazji przypomnijmy, że rozgłośnia Polskiego Radia we Lwowie została uruchomiona w 1930 r. i przed 1939 r. miała 45 tys. abonentów radiowych – najlepszy pod tym względem wynik w kraju w stosunku do liczby mieszkańców.

W czasie II wojny światowej artyści „Wesołej Lwowskiej Fali” przeszli szlak bojowy z polskim wojskiem na Zachodzie. Po wojnie zespół rozpadł się. Przeczytaj też o Kazimierzu Wajdzie (Szczepko).

1611 – urodziła się Cecylia Renata Habsburżanka – królowa Polski, żona Władysława IV Wazy. Zmarła w 1644 r. w Wilnie.

1936 – zmarł Gustaw – żołnierz Legionów Polskich, członek Polskiej Organizacji Wojskowej, kawalerzysta, generał dywizji Wojska Polskiego, uczestnik I wojny światowej i walk o niepodległość w wojnie z bolszewikami. Urodził się w 1889 r.

1941 – nacierające na ZSRR wojska niemieckie zdobyły – miasto zostało prawie całkowicie zniszczone.

1946 – we Lwowie w trakcie przygotowań do przesiedlenia do powojennej Polski został zamordowany Janusz – polski architekt i historyk sztuki, twórca Panoramy Plastycznej Dawnego Lwowa. Urodzony w 1903 r. we Lwowie.

1972 – zmarł Artur – polski aktor, reżyser teatralny i kierownik teatru.  Urodził się w 1911 r. we Lwowie. Student Uniwersytetu Lwowskiego. Od 1931 r. należał do Polskiej Korporacji Akademickiej „Gasconia” we Lwowie.

https://kresy24.pl/16-lipca-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments