Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polska szkoła w Wilnie uzyskała status pełnej szkoły maturalnejSzkoła im. Szymona Konarskiego otrzymała od litewskiego Ministerstwa Oświaty i Nauki akredytację, która pozwoli jej nauczać dzieci od I do XII klasy.

Informację o zatwierdzeniu statusu Szkoły im. Szymona Konarskiego jak tak zwanego „długiego gimnazjum” podał w poniedziałek portal Znad Wilii. „Ministerstwo oświadczyło, że szkoła może być gimnazjum. Natomiast samorząd zezwolił na długie gimnazjum” – portal cytuje wypowiedź dyrektora placówki Walerego Jaglińskiego.

Informację tę potwierdziła dyrektorka Departamentu Oświaty, Kultury i Sportu wileńskiego urzędu miejskiego Alina Kowalewska – „Te szkoły będą mogły być długimi gimnazjami, to oznacza, że nauka będzie prowadzona od 1 do 12 klasy. To jest bardzo ważne dla rodziców, ponieważ dzieci będą się uczyły w jednym miejscu i bliżej domu”. Obok polskiej Szkoły im. Sz. Konarskiego status „długiego gimnazjum” przyznany został także prowadzącej nauczanie w języku rosyjskim wileńskiej Szkole im. Aleksandra Puszkina.

„Tu nie chodzi o sam status gimnazjum. Chodzi o możliwości, które daje rozwiązanie. Będziemy mogli skupić się na nauczaniu, na jakości nauczania, a nie na walce” – zadeklarował Jagliński, który zwrócił się także do rodziców uczęszczających do jego szkoły uczniów – „To będzie jeszcze większa gwarancja dla rodziców. Oczywiście jesteśmy im bardzo wdzięczni, że nam zaufali oddając dzieci do naszej szkoły, kiedy tych gwarancji nie było”.

Do polskiej Szkoły im. Sz. Konarskiego uczęszcza około 400 uczniów. Do rosyjskiej Szkoły im. A. Puszkina – około 900 uczniów. Obie szkoły, będące ważnymi placówkami edukacyjnymi dla dwóch społeczności mniejszościowych, walczyły o status pełnych szkół od 2017 r. Szkoła im. Sz. Konarskiego nie była jedyną polską szkołą Wilna, której działalność władze litewskie usiłowały ograniczać. Polacy stanowią 16,5% mieszkańców Wilna, a Rosjanie 12%.

Na Litwie mieszka 200 tys. Polaków, którzy mają do dyspozycji 60 szkół i filii szkół różnych szczebli w których językiem nauczania jest język polski. 36 to gimnazja czyli szkoły kończące się maturą.

https://kresy.pl/polacy/polska-szkola-w-wilnie-uzyskala-status-pelnej-szkoly-maturalnej/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments