Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Wilnie odnaleziono grób Kacpra Piłsudskiego

Społeczny Komitet Opieki nad Starą Rossą poinformował o odnalezieniu grobu Kacpra Piłsudskiego. Organizacja planuje odnowić grób brata Marszałka, pisze portal zw.lt.

14 lipca prezes komitetu Dariusz Żybort wraz z członkami – Romualdem Szumskim i Dariuszem Lewickim odwiedzili Starą Rossę, by zweryfikować przebieg prac konserwacyjno-restauracyjnym na cmentarzu oraz wytypować nagrobki, które mają zostać poddane renowacji w 2020 roku.

,,Przechadzka pozwoliła na nowo odkryć mistyczność wileńskiej nekropolii i zrodziła mnóstwo ciekawych pomysłów do urzeczywistnienia, jednak największą sensacją było przypadkowe odnalezienie grobu Kacpra Piłsudskiego – brata Marszałka Józefa Piłsudskiego” – poinformował Komitet na Facebooku.

Kacper zmarł w Wilnie 28 lipca 1915 roku, w wieku 36 lat. W okresie międzywojennym przewodniki pisały, że grób brata Piłsudskiego znajduje się „koło siostry Heleny i ciotki Stefanii Lipmanówny”, drewniany, napis na tabliczce blaszanej, ocementowana, bez ogrodzenia. We współczesnych przewodnikach miasta Wilna pisano, że ,,grób Kacpra Piłsudskiego nie został dotychczas odnaleziony”, ale w badaniach inwentaryzacyjnych cmentarza na Rossie, prowadzonych w latach 2013-2016 przez Instytut Historii Sztuki Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie we współpracy z Litewskim Uniwersytetem Edukologicznym (kierownik Anna Sylwia Czyż i Bartłomiej Gutowski), można znaleźć krótką wzmiankę o miejscu pochówku ,,czarnej owcy” rodziny Piłsudskich.

Kacper Piłsudski został ochrzczony w kościele św. Jana w Wilnie. Imię otrzymał na cześć Kacpra Billewicza, marszałka szlachty powiatu rosieńskiego, późniejszego prezesa Sądu Głównego Wileńskiego, a przede wszystkim głównego wychowawcy matki po stracie rodziców. W niektórych źródłach można znaleźć informację, że ukończył jedynie dwie klasy Gimnazjum Nikołajewskiego w Lipawie, przez lata przebywał z ojcem w Petersburgu, a później prowadził dość lekkomyślne, a właściwie próżniacze życie. Nigdy nie założył rodziny i był przedmiotem ,,wstydu dla całej familii”.

„Nie zważając na te ciemne fakty z biografii Kacperka (tak do niego zwracał się starszy brat Bronisław), członkowie SKOnSR zastanawiają się na odnowieniu nagrobku jednego z rodziny Piłsudskich” – czytamy na Facebooku.

https://kresy24.pl/w-wilnie-odnaleziono-grob-kacpra-pilsudskiego/
Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments