Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Opole: Koalicja Obywatelska i Mniejszość Niemiecka za dalszym zakłamywaniem historii Powstań ŚląskicOpolskie Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Polski Śląsk złożyło wniosek o uchylenie skandalicznej uchwały opolskiego sejmiku, zakłamującej historię i zrównującej powstańców śląskich z członkami niemieckich bojówek. Za sprawą Koalicji Obywatelskiej i Mniejszości Niemieckiej wniosek został oddalony.

Do Sejmiku Województwa Opolskiego wpłynął wniosek o uchylenie przyjętej w kwietniu br. rezolucji w sprawie obchodów 100. rocznicy Powstań Śląskich. Jak pisaliśmy, treść tej skandalicznej rezolucji, rzekomo mającej upamiętniać Powstania Śląskie, w rzeczywistości w kuriozalny sposób zrównuje obie strony konfliktu, przyznając zarówno powstańcom, jak i zbrodniarzom z niemieckich freikorpsów i szowinistycznej organizacji Selbschutz Oberschlesien, takie samo prawo do upamiętnienia.

Wniosek o uchylenie rezolucji, przyjętej głosami radnych Koalicji Obywatelskiej, PSL i Mniejszości Niemieckiej, złożyło Towarzystwo Społeczno- Kulturalne Polski Śląsk, zrzeszające m.in. potomków powstańców śląskich. „Walka Ślązaka przeciwko Ślązakowi podczas Powstań Śląskich to oczywiste przekłamanie”- czytamy w treści uzasadnienia.

Jednak wniosek „Polskiego Śląska” został oddalony, co uzasadniano m.in. powołaniem się na „przedstawicieli mieszkańców” woj. opolskiego, którzy w związku z jubileuszem „pragnęli dać temu wyraz poprzez podjęcie odpowiedniej do okoliczności uchwały”.

Czytaj więcej: Skandaliczna uchwała opolskiego sejmiku: powstańców śląskich zrównano z członkami niemieckich bojówek

– Można oczywiście dyskutować, czy komuś się takie czy inne zdanie w tej rezolucji podoba. Niemniej jednak, podlegało to szerokim opiniom, łącznie z zapoznaniem się z opiniami i najnowszymi badaniami historyków i specjalistów w tym temacie. Ja z tym nie dyskutuję – powiedział w rozmowie z TVP Opole Rafał Bartek, przewodniczący sejmiku opolskiego, a zarazem działacz mniejszości niemieckiej i szef Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Niemców na Śląsku Opolskim, najważniejszej organizacji mniejszości niemieckiej w Polsce.

Czytaj także: Mniejszość niemiecka w Polsce chce więcej lekcji niemieckiego

„Wniosek został oddalony – tak rządzące regionem Koalicja Obywatelska i Mniejszość Niemiecka traktują obywatelskie inicjatywy swoich wyborców” – komentują sprawę w sieci przedstawiciele Koalicji Polski Śląsk. Przypominają, że „wspomniana uchwała traktuje nasze powstania jako wojnę domową, a na równi z powstańcami śląskimi, upamiętnia bojówkarzy z niemieckich formacji nacjonalistycznych, którzy z nimi walczyli, dokonując przy okazji licznych zbrodni na Ślązakach”. Zaznaczono też, iż to nie pierwszy przypadek , kiedy KO wspiera niemiecki rewizjonizm historyczny.

Grzegorz Flerianowicz, który w Koalicji Polski Śląsk reprezentuje stowarzyszenie Biało-Czerwone Opole powiedział TVP, że przez skandaliczną rezolucję sejmiku opolskiego powstaje problem, czyją pamięć poprzez instytucje mamy czcić:

– Czy mamy (…) czcić tych Polaków, którzy ginęli i walczyli za Polskę i o to, żeby Ślązacy mogli żyć i mieszkać w Polsce, czy będziemy również tych, którzy walczyli przeciw temu; za tym, aby Śląsk i Ślązacy byli pod panowaniem niemieckim i byli poddawani dalszej, państwowej germanizacji?

Czytaj także: #ŚląskaPamięćPL – nowa kampania społeczna przeciw zakłamywaniu historii Śląska

TSK Polski Śląsk nie wyklucza, że skieruje sprawę do Sądu Administracyjnego.

Przypadek sejmiku woj. opolskiego nie jest pierwszym tego rodzaju. Przypomnijmy, że w kwietniu 2016 roku, radni Sejmiku Śląskiego przyjęli rewizjonistyczną rezolucję ws. 95 rocznicy wybuchu III powstania śląskiego – zgodnie z narracją ślązakowską, w tym RAŚ, zrównano w niej bowiem powstańców śląskich z niemieckimi bojówkarzami z Selbstschutz Oberschlesien oraz Freikorps Oberland.

Przeczytaj więcej na temat ślązakowców i idei ślązakowskiej: Śląsk, Ślązak, Ślązakowiec…

https://kresy.pl/wydarzenia/opole-koalicja-obywatelska-i-mniejszosc-niemiecka-za-dalszym-zaklamywaniem-historii-powstan-slaskich/

Tags: #ŚląskaPamięćPL, 1ère guerre mondiale, allemagne, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments