Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Zaprzysiężony dziś prezydent Litwy chce się odwdzięczyć Polakom, piąty prezydent niepodległej Litwy podczas uroczystego posiedzenia w Sejmie złożył przysięgę na wierność Konstytucji i państwu litewskiemu.

W polityce zagranicznej będzie dążył „do dalszej integracji euroatlantyckiej i do zacieśniania relacji z UE oraz Stanami Zjednoczonymi”. Nausėda zaznaczył, że nasz kraj powinien nadal wzmacniać własny sektor obronny. „Musimy wzmacniać nasze poprzez zachowania dotychczasowego systemu finansowania resortu obrony” – powiedział prezydent.

Prezydent-elekt, który był wczoraj gościem  Salonu Politycznego Radia znad Willi, oświadczył, że w wielu sprawach międzynarodowych ma zbieżne stanowisko z Polską, a w najbliższym czasie nie wyklucza, że odwiedzi i mieszkających tam Polaków.

Przywódca państwa litewskiego bardzo cieszy się, że w wyborach zyskał sporo głosów miejscowych Polaków.

„Poparcie było nawet większe niż w innych rejonach kraju. Sądzę, że tak się stało, ponieważ rozmawialiśmy z ludźmi zrozumiałym dla nich językiem. Warto podkreślić, że moje konsekwentne stanowisko wobec zapisu nazwiska w formie oryginalnej na drugiej stronie paszportu nie odstraszyło polskich wyborców. Sądzę, że zrozumieli moje argumenty. Z drugiej strony nigdy nie byłem kategoryczny, że zawsze ma być tak, jak tego chcę. Sądzę, że odwdzięczę się miejscowym Polakom odwiedzając ich w najbliższym czasie” – powiedział Nausėda.

Prezydent nie wyklucza, że może to być w jednej z polskich szkół.

Polityk, który z pierwszą oficjalną wizytą jedzie do Warszawy, poinformował, że ważnym elementem współpracy z Polską jest sektor bezpieczeństwa. Nausėda zaznaczył, że stanowiska Polski i Litwy względem Ukrainy, Rosji i Gruzji są bardzo podobne.

Gitanas Nausėda, został prezydentem po tym, jak w II turze pokonał swą rywalkę Ingridę Šimonytė zgarniając 66 proc. głosów.

https://kresy24.pl/zaprzysiezony-dzis-prezydent-litwy-chce-sie-odwdzieczyc-polakom/

Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments