Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent na Skwerze Wołyńskim: zgoda Ukrainy na ekshumacje warunkiem upamiętnienia ludobójstwa

Prezydent na Skwerze Wołyńskim: zgoda Ukrainy na ekshumacje warunkiem upamiętnienia ludobójstwa na WołyniuWarunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji, by można było oznaczyć groby, na które mogliby pojechać potomkowie ofiar – mówił dziś pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu prezydent Andrzej Duda.

W czwartek obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II RP. 76 lat temu, w niedzielę 11 lipca 1943 roku, na Wołyniu rozpoczęła się masowa, skoordynowana akcja przeciwko ludności polskiej przeprowadzona przez OUN-UPA, podczas której zaatakowano 150 miejscowości.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, przed południem prezydent Andrzej Duda złożył wieniec pod pomnikiem Ofiar Ludobójstwa na Wołyniu przy Skwerze Wołyńskim w Warszawie. Obecny był też m.in. prezydencki minister Wojciech Kolarski.

W rozmowie z dziennikarzami prezydent mówił, że dziś jak co roku składamy hołd ofiarom ludobójstwa na Wołyniu. Przypomniał, że rok temu uczynił to właśnie „tam, gdzie kiedyś były polskie wsie i miasteczka, gdzie ludzie zostali pomordowani, a po tamtych wydarzeniach nie pozostało dosłownie nic”.

- Jeżeli dzisiaj mówimy o budowaniu relacji pomiędzy naszymi narodami, pomiędzy narodem polskim a ukraińskim, jeżeli dzisiaj mówimy o budowaniu relacji pomiędzy naszymi państwami, a bardzo mocno chcę podkreślić, że chcemy – i mnie ogromnie na tym zależy – żeby te relacje były jak najlepsze, to jedna rzecz jest pewna: potrzebujemy pamięci po to, żeby coś takiego, co wtedy się zdarzyło, nigdy więcej nie powtórzyło się pomiędzy naszymi narodami, naszymi państwami, ale żeby ta pamięć mogła być realizowana i żeby serca, i żal mogły się uspokoić, mogły zostać ukojone – powiedział prezydent Duda.

Zaznaczył, że aby nie było „tej złej pamięci, czyli wrogości, potrzebne jest upamiętnienie”. – A warunkiem upamiętnienia jest to, żeby strona ukraińska zgodziła się na przeprowadzenie ekshumacji, po to żeby można było oznaczyć groby, żeby potomkowie znali te miejsca, w które mogą pojechać, gdzie mogą zapalić znicz, złożyć kwiaty, gdzie mogą się pomodlić, gdzie mają miejsce na chwilę refleksji, wspomnienia o swoich bliskich – powiedział prezydent. Dodał, że przyszłe relacje polsko-ukraińskie powinny być na tym budowane.

Przeczytaj: Wjatrowycz postawił Polakom warunek ws. odblokowania ekshumacji na Ukrainie

Andrzej Duda mówił też, że prosił o to prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego podczas ich spotkania w Brukseli. – Mam nadzieję, że w przyszłości będzie to możliwe, że będzie można te badania realizować – powiedział prezydent. Zwrócił przy tym uwagę, że upamiętnienie należy się również Ukraińcom, którzy ratowali Polaków i „ryzykując życie ratowali sąsiadów”. Wyraził też nadzieję, że pamięć o ludobójstwie na Wołyniu przerodzi się „także i we wspomnienie dobra, serca”.Później, podczas popołudniowych obchodów upamiętniających ofiary ludobójstwa z udziałem środowisk kresowych i rodzin pomordowanych, odczytano list od premiera Mateusza Morawieckiego.

„Raz jeszcze składamy zobowiązanie, że nie spoczniemy póki cała prawda o tej okrutnej zbrodni nie zostanie wyjaśniona, a nasi rodacy do dziś pogrzebani w tysiącach bezimiennych mogił nie zostaną godnie upamiętnieni” – napisał premier.

Szef rządu zabrał też głos na Twitterze:

Zbrodnie UPA i OUN na Wołyniu i innych częściach Kresów, których punktem kulminacyjnym była Krwawa Niedziela, trudno opisać. 11 lipca 1943 r. 99 wsi zostało napadniętych w sposób zaplanowany, mordowano kobiety i dzieci. Pamiętamy o ofiarach ludobójstwa, nie zapominając o katach”.

Wcześniej informowaliśmy, że do czwartku rano nie było żadnych oficjalnych informacji nt. udziału w dzisiejszych uroczystościach premiera Mateusza Morawieckiego. Na profilu KPRM na Twitterze pierwszy wpis odnoszący się do tej rocznicy pojawił się około godz. 10:00, wcześniej nie podano np., czy szef rządu weźmie udział w którymś z punktów oficjalnych uroczystości.

Zobacz także: Ambasador Ukrainy złożył kwiaty pod pomnikiem ludobójstwa OUN-UPA w Warszawie [+FOTO]

https://kresy.pl/wydarzenia/prezydent-na-skwerze-wolynskim-zgoda-ukrainy-na-ekshumacje-warunkiem-upamietnienia-ludobojstwa-na-wolyniu-video/

Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments