Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Kolejny dzień protestów w Gruzji. Rosyjscy turyści w ogóle nie czują się zagrożeni (wideo)Dzisiejszego wieczora i nocy, tak jak codziennie od tygodnia, tłumy zebrały się pod budynkiem parlamentu w Tbilisi protestując przeciwko rosyjskiej okupacji Abchazji i Osetii Południowej oraz działaniom obozu rządzącego w Tbilisi.

Co prawda, do dziś uwolniono wszystkich 51 demonstrantów zatrzymanych podczas pierwszego dnia protestów, gdy doszło do szturmu na parlament, gdzie przemawiał rosyjski deputowany niechętny Gruzji (cała delegacja rosyjska została wtedy ewakuowana i przewieziona na lotnisko, skąd udała się do Rosji). Jednakże, demonstranci domagają się dymisji ministra spraw wewnętrznych i pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich odpowiedzialnych za brutalną akcję policji (rannych zostały setki osób, niektórzy stracili oko w wyniku postrzału gumową kulą). Niektórzy demonstrujący wciąż też domagają się przedterminowych wyborów oskarżając rząd o korupcję, nadużywanie władzy i uległość wobec Rosji.

Nastrojów na pewno nie uspokoiła dzisiejsza decyzja 91 parlamentarzystów przy 0 przeciw (opozycja zbojkotowała głosowanie), by na wniosek prokuratury pozbawić immunitetu parlamentarzysty polityka opozycyjnego ugrupowania Zjednoczony Ruch Narodowy, Nikę Melię. – Wierzę, że jestem po dobrej stronie historii, a wy po złej – mówił pod adresem parlamentarzystów rządzącego Gruzińskiego Marzenia Melia. Jego partia oskarżyła szefa rządzącej partii Bidzinę Iwaniszwilego o „sformalizowanie dyktatury”

Melia został oskarżony przez prokuraturę generalną o spowodowanie masowej przemocy w nocy z 20 na 21 czerwca.

Tymczasem Radio Wolna Europa/Radio Swoboda opublikowało reportaż z Gruzji, w którym przeprowadzono sondę wśród rosyjskich turystów, z pytaniem, jak się czują się wobec aktualnej sytuacji w tym kraju. W zasadzie wszyscy wydawali się zaskoczeni pytaniem i chwalili wypoczynek w Gruzji. Przypomnijmy, że rzeczniczka rosyjskiego MSZ straszyła pogromami Rosjan w Gruzji, a prezydent Rosji Władimir Putin polecił wstrzymać loty samolotów pasażerskich do Gruzji od 8 lipca, a wcześniej ewakuować z Gruzji Rosjan.

Materiał, w którym wypowiadają się zwykli rosyjscy turyści przebywający w Gruzji, można obejrzeć poniżej, w języku rosyjskim i angielskim.https://kresy24.pl/kolejny-dzien-protestow-w-gruzji-rosyjscy-turysci-w-ogole-nie-czuja-sie-zagrozeni-wideo/
Tags: #russia, #tbilisi, empire du mal, géorgie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments