Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent Andrzej Duda awansował generałów

Wojsko Polskie ma dwóch nowych generałów. Nominacje prezydent Andrzej Duda wręczył na poligonie w Orzyszu


Prezydent RP Andrzej Duda i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podczas wizyty, w 21 Brygadzie Strzelców Podhalańskich szkolącej się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz.

Andrzej Duda podkreślał, że przed generałami są bardzo poważne zadania. Równolegle w Orzyszu podsumowano proces certyfikacji dowództwa brygady VJTF, czyli tak zwanej szpicy NATO.

Z polskiej strony w skład szpicy wejdzie 21. Brygada Strzelców Podhalańskich, której dowódca Dariusz Lewandowski odebrał z rąk prezydenta awans na generała brygady.

21. Brygada Strzelców Podhalańskich szkoli się w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Orzyszu (woj. warmińsko-mazurskie).

Drugi z nominowanych to generał Piotr Błazeusz, który obejmie funkcję zastępcy szefa sztabu ds. planowania w Naczelnym Dowództwie Sojuszniczych Sił w Europie (SHAPE).

- Przed panami generałami zadania rzeczywiście bardzo poważne, ale trafiają one na żołnierzy z wielkim doświadczeniem - mówił Andrzej Duda.

- To są nominacje do czynnej służby. To wydarzenie wyjątkowe, o charakterze polowym, o charakterze najbardziej czynnej służby, nie tej koszarowej - powiedział prezydent podczas zakończenia ćwiczenia Dragon-19 i podsumowania certyfikacji 21. BSP do sił bardzo wysokiej gotowości (VJTF) zwanych szpicą NATO.Zakończenie ćwiczeń Dragon-19

Wizyta prezydenta jest związana z zakończeniem ćwiczenia Dragon-19 oraz objęciem po raz pierwszy przez Polskę dowodzenia sojuszniczymi siłami natychmiastowego reagowania (VJTF) w 2020 roku. Prezydentowi towarzyszy minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.W tegoroczne manewry Dragon było zaangażowanych około 18 tys. żołnierzy z 12 państw. Ćwiczyli na poligonach w całej Polsce.Ćwiczenie Dragon-19, podzielone na część z udziałem wojsk i część dowódczo-sztabową, odbywało się przy wsparciu sił sojuszniczych i w połączeniu z innymi ćwiczeniami w regionie - Noble Jump, Baltops, Capable Logistician i Tobruq Legacy.

Głównym celem ćwiczenia, w którym wzięło udział ok. 15 tys. żołnierzy z Polski, było praktyczne zgrywanie sił podległych dowódcy generalnemu w ramach operacji obronnej prowadzonej we współdziałaniu z WOT, siłami sojuszniczymi i układem pozamilitarnym.

http://www.radiozagranica.pl/8/79/Artykul/426594,Prezydent-Andrzej-Duda-awansowal-generalow
Tags: #dragon19, #nato, #nrf, #polska, #takiejestwojskopolskie, #vjtf, #wearenato, #wojskopolskie, défence, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments