Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ustawa o IPN: jest zamiennik dla „ukraińskich nacjonalistów”We wtorek Komisja Ustawodawcza Senatu zajęła się po raz kolejny ustawą o Instytucie Pamięci Narodowej zakwestionowaną przez Trybunał Konstytucyjny. Tym razem dzięki IPN udało się znaleźć zamienniki dla terminów „ukraińscy nacjonaliści” oraz „Małopolska Wschodnia”, które TK uznał za nieprecyzyjne.

Jak pisaliśmy, w maju br. senacka Komisja Ustawodawcza zleciła Instytutowi Pamięci Narodowej, by w ciągu miesiąca przygotował nową definicję „zbrodni ukraińskich nacjonalistów” tak, by usunąć wady wskazane przez Trybunał Konstytucyjny. Propozycje IPN trafiły do Komisji Ustawodawczej Senatu.

Jak podaje PAP, „ukraińskich nacjonalistów” postanowiono zastąpić sformułowaniem „członkowie ukraińskich organizacji nacjonalistycznych, w tym OUN i UPA”. Zdaniem prezesa IPN Jarosława Szarka pozwoli to na „jednoznaczne i bezsporne” zdefiniowanie sprawców zbrodni. W przypadku „Małopolski Wschodniej” IPN zaproponował zrezygnowanie z wymieniania konkretnych obszarów, na których dokonywano zbrodni na Polakach. Zdaniem IPN należy przejść do pojemniejszego terminu „terytorium II Rzeczypospolitej”, który pozwoli na uniknięcie ryzyka pominięcia niektórych miejsc, w których dochodziło do zbrodni. Prezes Szarek przypomniał w piśmie do senackiej komisji, że niektóre zbrodnie członków OUN-UPA były popełniane na terenie całej Polski – jako przykład podał zamach na ministra spraw wewnętrznych Bronisława Pierackiego 15. czerwca 1934 roku w Warszawie.

Według PAP senacka komisja zgodziła się na propozycje IPN i skierowała ustawę do drugiego czytania.

W styczniu br. Trybunał Konstytucyjny uznał, iż sformułowania „ukraińscy nacjonaliści” oraz „Małopolska Wschodnia” występujące w ustawie o IPN są nieprecyzyjne, a przez to niezgodne z konstytucyjną zasadą określoności przepisów prawa. W związku z tym przepisy ustawy utraciły moc w częściach obejmujących wymienione słowa. Ustawę zaskarżył do TK prezydent Andrzej Duda.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ustawa-o-ipn-jest-zamiennik-dla-ukrainskich-nacjonalistow/

Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments