Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

25 czerwca w Historii Kresów

Litewski oprawca nad zamordowanymi Żydami w Kownie

1941 – litewscy zbrodniarze i niemiecka Sipo zamordowali w Kownie 3.800 Żydów. Był to największy z pogromów dokonanych z udziałem Litwinów w czasie II wojny światowej.

Inspiratorem pogromu był  dowódca Einsatzgruppe A – Franz Stahlecker, zaś mordem dowodził szef miejscowych litewskich oddziałów paramilitarnych Algirdas Klimatis, na czele 400 litewskich ochotników. Drugą, 200-osobową grupą zbrodniarzy dowodził doktor Zigonys. W nocy z 25 na 26 czerwca wysadzili oni w powietrze i podpalili wiele kowieńskich synagog i 60 żydowskich domów, a potem rozpoczęli egzekucje. Zabito – również kijami – 1500 Żydów, następnego dnia 2.300. W kolejnych dniach na prowincji zamordowano 1.200 Żydów. Donosili o tym w raporcie do Berlina oficerowie Einsatzgruppen.

Masakra była zgodna z dyrektywami Reinharda Heydricha nakazującymi inspirację pogromów na Żydach przez miejscową ludność na okupowanych terenach. Ogółem w czasie II wojny w Getcie w Kownie zamordowano ok. 30 tys. Żydów. przeżyło 3 tys.

Podobne masakry z udziałem Niemców i Litwinów miały miejsce na Wileńszczyźnie. Masowe rozstrzeliwania Żydów zaczęły się 4 lipca 1941 r. w Ponarach. Mordowano tam także Polaków. W ciągu pół roku – do końca grudnia 1941 r. – zabito tam 33,5 tys. Żydów. Niemieckie Einsatzkommando EK3 i litewskie Sonderkommando zamordowały też co najmniej 13 tys. Żydów z Niemenczyna, Nowej Wilejki, Ejszyszek, Trok, Siemieliszek, Święcian i Kiemieliszek. Kolejne 5 tys. zamordowano w Święcianach, Michaliszkach i Oszmianie w 1943 r.

Z getta wileńskiego w sierpniu – wrześniu 1943 r. 7 tys. mężczyzn trafiło do obozów koncentracyjnych w Estonii, 4 tys. kobiet i dzieci – do obozu zagłady w Sobiborze, kolejne 3.700 kobiet i mężczyzn do obozów na Łotwie i w Estonii. Na kilka dni przed zdobyciem Wilna przez sowietów rozstrzelano ostatnie 2.500 Żydów z Wilna.

Wojnę przeżyło w lasach ok. 2-3 tys. Żydów wileńskich.

1447 – w Krakowie odbyła się koronacja Kazimierza IV Jagiellończyka na króla Polski.

1920 – we Lwowie zmarł Ludwik – polski lekarz, jeden z najwybitniejszych polskich i światowych chirurgów, profesor Uniwersytetu Lwowskiego. Obrońca Lwowa w 1918 r., generał brygady Wojska Polskiego. Pochowany w kwaterze dowódców na Cmentarzu Obrońców Lwowa. Urodzony w 1850 r.

1930 – we Lwowie zmarła Maryla – polska poetka okresu Młodej Polski urodzona w 1873 r. Pochowana na Cmentarzu Łyczakowskim.

1941 – w Wilnie urodził się Ryszard Rzepecki – polski fotoreporter, fotograf prymasów Polski: Wyszyńskiego i Glempa, wnuk Stanisława Cata-Mackiewicza. Zmarł w 2009 r.

2006 – zmarł Władysław Żeleński – polski prawnik, historyk, publicysta. Bratanek Tadeusz Boya-Żeleńskiego. Urodzony w 1903 r. w Parchaczu (obecnie Ukraina).

https://kresy24.pl/25-czerwca-w-historii-kresow/

Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments