Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ukraińcy przemaszerowali ulicami PrzemyślaW niedzielę ulicami Przemyśla przeszła coroczna ukraińska procesja z okazji Święta Ukraińskiej Pamięci Narodowej. Po raz kolejny religijnemu charakterowi wydarzenia przeczyła obecność ukraińskiej orkiestry wojskowej, która odgrywała marsze militarne oraz wnoszenie banderowskich okrzyków.

Jak podaje przemyski portal Nowiny24 procesja przeszła z katedry greckokatolickiej na ukraiński cmentarz wojenny przy ulicy Kasztanowej w Przemyślu-Pikulicach, na którym spoczywają żołnierze Ukraińskiej Armii Halickiej (UHA) oraz armii Ukraińskiej Republiki Ludowej a także bojownicy UPA. Pochód zabezpieczały znaczne siły policji. W tym roku „procesja” odbyła się bez zakłóceń. Wzdłuż trasy przemarszu w kilku miejscach stały osoby z plakatami, na których wypisano postulaty zakazu banderyzmu oraz pielęgnowania pamięci o ludobójstwie na Wołyniu.

Według portalu PolUkr tegoroczny pochód był mniej liczny niż w ubiegłym roku, było również mniej policji. W uroczystościach wzięły udział liczne delegacje Ukraińców przywiezione z zachodnich obwodów Ukrainy. W przeciwieństwie do wydarzeń z ubiegłego roku przekraczały one sprawnie granicę, za co polskim służbom granicznym dziękowano podczas przemówień na cmentarzu w Pikulicach. Portal ten podaje również, powołując się na opinię szefa Związku Ukraińców w Polsce Piotra Tymy, iż w tym roku „policja i specsłużby popracowały wcześniej z możliwymi prowokatorami ze skrajnie prawicowych środowisk”, co miało skutkować bezproblemowym przebiegiem uroczystości.

Na nagraniu, które opublikowano na youtubowym kanale IBS+ widać, że w obchodach brała udział orkiestra wojskowa Narodowej Akademii Wojsk Lądowych Ukrainy im. Sahajdacznego, która w trakcie „procesji” odgrywała piosenki wojskowe, m.in. „Czerwoną kalinę”, nazywaną niekiedy „hymnem UPA” oraz „Kozacką sławę”. Uczestnicy pochodu nieśli wiele ukraińskich flag narodowych, wśród których dało się zauważyć także flagi biało-czerwone. Na czele pochodu niesiono cerkiewne chorągwie.

Na cmentarzu w Pikulicach odprawiono krótkie nabożeństwo, po czym złożono kwiaty na grobach żołnierzy armii URL. Doszło także do przemówień gości z Ukrainy, m.in. szefa rady obwodu lwowskiego Ołeksandra Hanuszczyna oraz byłego szefa państwowej administracji tego obwodu Ołeha Syniutki. Przemawiali także Tyma, oraz inna przedstawicielka Związku Ukraińców w Polsce Maria Tucka. Portal Przemyski odnotował obecność na uroczystości także Wasyla Pawluka – konsula generalnego Ukrainy w Lublinie, Ołeksandra Baczyka – konsula honorowego Ukrainy w Przemyślu i Światosława Szeremety – szefa ukraińskiej Państwowej Komisji d.s. Upamiętnień Ofiar Wojen i Represji.

„Jestem przekonany, że pytamy siebie, kto jest naszym wrogiem, a kto jest naszym przyjacielem. Dobrze wiem, że każdy w swoim sercu wie, że wróg dla Ukraińca to tylko ten, kto wyciąga rękę po nasze. Ten, kto przychodzi z mieczem i z ogniem na naszą ziemię. A przyjacielem dla Ukraińców jest ten, kto szanuje naszą wiarę, kto lubi i ceni nasz język, ten kto zna i szanuje naszą historię, ten kto razem z Ukraińcami staje przeciw wrogowi.” – mówił Syniutka dziękując w tym kontekście Polakom, szczególnie tym, którzy byli obecni na cmentarzu. Wśród tych osób wymieniano m.in. Danutę Kuroń i Grażynę Staniszewską.

Przemówienia większości osób na pikulickim cmentarzu kończyły się banderowskim pozdrowieniem „Sława Ukrajini-herojam sława!”. Nie użyli ich jedynie Hanuszczyn oraz szef ZUwP Piotr Tyma. Uroczystość zakończyła się odegraniem hymnu państwowego Ukrainy, po którym również zabrzmiało banderowskie pozdrowienie.

CZYTAJ TAKŻE: Tyma przy stole na rynku w Przemyślu. Podczas performance’u interweniowała policja [+VIDEO]

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ukraincy-przemaszerowali-ulicami-przemysla-video/

Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments