Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Nie ustają antyrosyjskie protesty w Gruzji (wideo)Mimo dymisji przewodniczącego parlamentu, w Gruzji nie ustają protesty przeciwko polityce Rosji i rządowi.

We wczorajszych brało udział około 10 tysięcy ludzi, dziś jeszcze więcej zgromadziło się przed budynkiem parlamentu w Tbilisi oraz w ogrodach Uniwersytetu Państwowego w Tbilisi. Protestują też przeciwko przemocy policji. Domagają się dymisji ministra spraw wewnętrznych Giorgiem Gacharii. Przed siedzibą MSW zebrali się też dziennikarze, domagając się tego samego (podczas wczorajszej interwencji policji rannych zostało też kilkudziesięciu dziennikarzy). Domagają się też pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich oficerów i urzędników państwowych winnych nadużycia siły.

Uczestnicy demonstracji mają też transparenty z hasłami przeciwko okupacji części terytorium przez Rosję i przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

Do protestów wzywała gruzińska opozycja, ale protestujący dystansują się od jakiejkolwiek partii. Odśpiewali hymn narodowy.Demonstracje rozpoczęły się też w drugim co do wielkości mieście Gruzji, Kutaisi, gdzie znajduje się druga siedziba parlamentu.Tymczasem prezydent Rosji Władimir Putin podpisał dekret, na podstawie którego wprowadza się czasowy zakaz lotów pasażerskich do Gruzji do 8 lipca i organizowania wycieczek do Gruzji. Putin nakazał też rządowi „okazać znajdującym się w Gruzji Rosjanom pomoc w powrocie do Federacji Rosyjskiej biorąc pod uwagę zawieszenie ruchu lotniczego”.

AKTUALIZACJA:

W sobotę znowu tysiące protestujących zebrało się w centrum Tbilisi. Przemaszerowali spod budynku parlamentu pod siedzibę partii rządzącej wznosząc hasła przeciwko rosyjskiej okupacji Abchazji i Osetii Południowej, a także domagając się przedterminowych wyborów.
Tymczasem niektórzy właściciele lokali w Gruzji zaczęli domagać się od rosyjskich klientów 20 proc. wyższych opłat, bo Rosja okupuje 20 proc. terytorium Gruzji.Protesty odbyły się w innych dużych miastach Gruzji.

https://kresy24.pl/na-ulice-tbilisi-wyszedl-jeszcze-wiekszy-tlum-niz-wczoraj-wideo/
Tags: #georg, #georgia, #georgians, #moscow, #putin, #russia, #tbilisi, #tbilisiclash, #ukraine, empire du mal, géorgie, occupation par les russes, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments