Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

J. Guzy o wizycie Andrzeja Dudy w USA: kamień milowy na drodze do podniesienia poziomu bezpieczeństw

- Realizacja programu Trójmorza jest możliwa tylko przy wsparciu Stanów Zjednoczonych i dzięki militarnej obecności amerykańskiej. Od tego zaczyna się droga Polski do potęgi - powiedział w Polskim Radiu 24 Romuald Szeremietiew, były minister obrony narodowej.

Romuald Szeremietiew
Romuald Szeremietiew

W Waszyngtonie prezydenci Andrzej Duda i Donald Trump podpisali deklarację o współpracy obronnej, która przewiduje m.in. zwiększenie stałej rotacyjnej obecności wojsk USA - trwała obecność ma wzrosnąć o około tysiąc żołnierzy, a także utworzenie w Polsce wysuniętego amerykańskiego dowództwa szczebla dywizji. Ponadto Polska zadeklarowała gotowość zakupu 32 wielozadaniowych samolotów bojowych piątej generacji F-35. Zdaniem amerykańskiego prezydenta, F-35 to jeden z "najwspanialszych myśliwców bojowych na świecie".

- Stany Zjednoczone spotkały się z wyzwaniami jeżeli chodzi o pozycję w polityce światowej. Dotychczas był ład jednobiegunowy, a połowa wydatków na wojsko pochodziło z Ameryki. Pojawiły się jednak kraje, którzy chcą to zmienić. Amerykanie by to utrzymać muszą więc zbudować siatkę sojuszy - zauważył Romuald Szeremietiew. Były minister obrony narodowej zaznaczył także, że istnieje twardy amerykański interes, by tutaj nad Wisłą mieć partnera, z którym będzie można rozwiązywać problemy europejskie. - To podejście będzie trwać bez względu na to, czy u władzy w USA będą Demokraci czy Republikanie - dodał.

Gość PR24 stwierdził również, że w kontekście wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w USA najważniejsza była deklaracja, iż Stany Zjednoczone będą dalej wspierać inicjatywę Trójmorza. - Jeżeli więc uda nam się zrealizować Via Carpatię, Centralny Port Komunikacyjny i infrastrukturę przesyłową gazu z USA to połączymy kraje Trójmorza, które dodatkowo będą widziały amerykański militarny parasol ochronny. Rosja będzie mogła wtedy obejść się smakiem - komentował Romuald Szeremietiew.

Najważniejsze wsparcie dla Trójmorza

Były szef MON przypomniał też, że Polska już miała kiedyś okres wielkiej potęgi, do którego teraz chce nawiązywać za sprawą Trójmorza. - My Polacy zbudowaliśmy już w przeszłości wielkie mocarstwo. Rzeczpospolita Obojga Narodów to nie był jakiś fikcyjny mit. To była rzeczywista europejska potęga. Oznacza to więc, że mamy zdolność budowania mocarstwa i nie musimy się wyrzekać wielkości - powiedział gość programu.

Podczas wizyty Andrzeja Dudy w Waszyngtonie podpisano też porozumienie dotyczące zwiększenia ilości kupowanego gazu z USA. W uroczystości udział wzięli sekretarz energii USA Rick Perry oraz sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski. Jak poinformował prezydent USA, podpisana kolejna umowa na dostawę 2 mld m sześc. gazu z USA do Polski jest warta około 8 mld dolarów.

>>>Wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w USA - zobacz raport specjalny Polskiego Radia<<<

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

Audycję prowadził Krzysztof Grzybowski.

https://www.polskieradio.pl/130/6257/Artykul/2323696,Jaroslaw-Guzy-o-wizycie-Andrzeja-Dudy-w-USA-kamien-milowy-na-drodze-do-podniesienia-poziomu-bezpieczenstwa
Tags: #PADwUSACała, #pad, #padwusa, défence, les etats-unis, nato, politique, pologne, économie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments