Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Naukowcy: Polacy jednym z najuczciwszych narodów na świecie [+grafika]Zespół ekonomistów ze Szwajcarii sprawdził poziom „uczciwości obywatelskiej” w 40 krajach na świecie. Polacy znaleźli się na wysokim, szóstym miejscu. Wyniki badań zostały opublikowane w czwartek w magazynie „Science”.

Poziom uczciwości badano „gubiąc” portfele w miejscach publicznych takich jak banki, teatry, muzea czy posterunki policji i mierząc odsetek zwróconych portfeli. W sumie użyto 17 tys. „zgubionych” portfeli, średnio 400 w danym kraju. Część z nich była pusta, część zawierała niewielką sumę pieniędzy, a w części umieszczano sporą sumę. Oprócz tego w „zgubie” była wizytówka z e-mailem i numerem telefonu „właściciela”. Umieszczane kwoty były dopasowywane do siły nabywczej w danym kraju.

Wbrew oczekiwaniom okazało się, że im więcej pieniędzy znajdowało się w portfelu, tym większa była szansa, że wróci on do „właściciela”. Taką prawidłowość zaobserwowano we wszystkich krajów poza Meksykiem (w przypadku tego kraju różnica była statystycznie nieistotna). Średnio zwracano 72 proc. portfeli z większą sumą pieniędzy, 51 proc. z niewielką sumą oraz jedynie 40 proc. pustych portfeli. Wyniki znacznie różniły się dla poszczególnych krajów.

Na czele rankingu tak mierzonej uczciwości naleźli się Szwajcarzy, którzy zwracali 79 proc. portfeli z pieniędzmi i 74 proc. portfeli pustych. Na dalszych miejscach znaleźli się Norwegowie, Holendrzy, Duńczycy i Szwedzi. Na 6. miejscu autorzy badania umieścili Polaków – w naszym kraju do właściciela trafiało 69 proc. portfeli z pieniędzmi oraz 63 proc. pustych. Najmniej uczciwi okazali się Chińczycy, Marokańczycy, Peruwiańczycy i Kazachowie. W Chinach jedynie 22 proc. portfeli z pieniędzmi trafiło do właściciela oraz zaledwie co 14 pusty portfel.CZYTAJ TAKŻE: Obraz Polaków w nowym niemieckim serialu: brudni złodzieje, gwałciciele chcący zabijać Niemców

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/naukowcy-polacy-jednym-z-najuczciwszych-narodow-na-swiecie-grafika/

Tags: pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments