Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Skandal! Tak izraelscy dyplomaci „szanują” wrażliwość BiałorusinówKilka dni temu, pod działającym na obrzeżach uroczyska (miejsce masowych egzekucji z lat 30.) lokalem rozrywkowym widziano z numerami dyplomatycznymi. Jak się okazało, był to ambasady Izraela na Białorusi.

O sprawie poinformował na Facebooku z Grodna, Denis Iwaszin.

Przypomnijmy, że od maja 2018 roku na trwają nieprzerwanie działaczy społecznych i opozycji, sprzeciwiających się funkcjonowaniu restauracji Pojedziemy, Pojemy!) w miejscu, w którym w latach 30. – 40. XX wieku  prowadziło masową eksterminację „wrogów ludu”.

Protestujący opozycjoniści uważają, że „restauracja na kościach” – jak nazywają lokal, stoi w miejscu masowych dołów. Żądają jej zamknięcia bądź zmiany jej przeznaczenia.

Raz jeszcze podkreślmy, że w dołach śmierci (wciąż nie zbadanych) może spoczywać nawet ćwierć miliona niewinnych ofiar stalinowskiego terroru, w tym 3872 Polaków z tzw. „białoruskiej listy katyńskiej” zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. Są tu także tzw. „operacji polskiej” i Polacy z zajętych przez sowietów przedwojennych Kresów zabici po roku 1940. Wśród ofiar najwięcej jest dawnych mieszkańców Mińska i Mińszczyzny.

Aktywiści białoruscy uważają, że tego rodzaju lokal nie ma prawa istnieć w bezpośrednim sąsiedztwie Kuropat. Pikietują pod bramą wjazdową, rozdają ulotki na tema stalinowskich represji i uświadamiają gości lokalu, że spędzając czas w takim miejscu profanują pamięć o zamordowanych.

Co zatem robił samochód izraelskiej ambasady pod niesławnej restauracji? Nasza Niva zapytała o to rzeczniczkę ambasady Wierę Demidenko. Przedstawicielka izraelskiej placówki dyplomatycznej powołując się na słowa ambasadora Alona Szogama oswiadczył, że: „w restauracji nie odbywała się oficjalna wizyta, a życia prywatnego pracowników placówka nie śledzi”.

https://kresy24.pl/skandal-tak-izraelscy-dyplomaci-szanuja-wrazliwosc-bialorusinow/

Tags: 2ème guerre mondiale, bélarus, empire du mal, israël, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique, pologne, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments