Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

300 rosyjskich żołnierzy na ulicach Mińska300 rosyjskich żołnierzy Kantemirowskiej Dywizji Pancernej Zachodniego Okręgu Wojskowego  Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej przybyło do Mińska, aby 3 lipca wziąć udział w paradzie z okazji Dnia Niepodległości Białorusi, informuje rządowa agencja Belta, powołując się na komunikat Ministerstwa Obrony.

3 lipca, przypomnijmy, przypada wyparcia ze stolicy Białorusi w 1944 roku wojsk niemieckich. Białoruski świętuje .

W składzie rosyjskiej zmechanizowanej kolumny na ulicach białoruskiej stolicy zobaczymy taktyczne systemy rakietowe i transportery opancerzone BTR-82A oraz pojazdy terenowe z rodziny UAZ. W pokazie lotniczym wezmą udział rosyjskie helikoptery Ka-52.

Wcześniej rosyjski informował, że „nad stolicą Białorusi zostaną zademonstrowane wielozadaniowe , uderzeniowo – rozpoznawcze Ka-52, wielofunkcyjne Su-30 i super-manewrujące Su-34”.

Białoruskie podkreśla, że przed wyjściem na paradę, rosyjskie zapozna się z dziedzictwem historycznym i kulturowym oraz tradycjami Białorusi.

Oprócz wojsk rosyjskich, w paradzie wezmą również żołnierze sześciu innych państw. Sama rozpocznie się pokazem lotniczym o 21:00. Ulicami Mińska przemaszeruje kilka tysięcy żołnierzy i ponad 300 jednostek sprzętu wojskowego. Pokaz wojskowy zakończy się koncertem.

Od 1991 roku Dzień Niepodległości Białorusi był obchodzony 27 lipca – w rocznicę ogłoszenia Deklaracji Suwerenności przez Białoruską SRR w 1990 roku. W 1996 roku w zainicjowanym przez prezydenta Łukaszenkę zapadła decyzja o przeniesieniu święta na 3 lipca, co spotyka się z ostrą krytyką białoruskich środowisk opozycyjnych.

https://kresy24.pl/300-rosyjskich-zolnierzy-na-ulicach-minska/

Tags: bélarus, empire du mal, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments