Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Lwów: pokazano wizualizację rekonstrukcji placu i fontanny przed operą [+foto]Firma projektancka 33BY Architecture pokazała w czwartek wizualizację projektu rekonstrukcji placu i fontanny przed lwowską operą. Fontanna zostanie zamieniona na tzw. suchą.

Z zaprezentowanych wizualizacji wynika, że fontanna zostanie pozbawiona basenu, w którym do niedawna w upalne dni chłodzili się bardziej śmiali mieszkańcy Lwowa i turyści. Woda będzie tryskała pionowo z poziomu chodnika i pod niego wpadała. W chłodniejsze dni fontanna będzie wyłączana stając się częścią placu przed operą i umożliwiając odbywanie w tym miejscu różnych imprez bądź postawienie choinki bożonarodzeniowej. Taka koncepcja fontanny uczyni też budynek opery bardziej widocznym od strony Wałów Hetmańskich (obecnie Prospekt Swobody).

Ciśnieniem wody i wysokością jej strumienia w fontannie ma regulować mała stacja meteorologiczna, która będzie brała pod uwagę pogodę i siłę wiatru. Po zmroku fontanna będzie podświetlona.

Wraz z rekonstrukcją fontanny odbędzie się przebudowa całego placu wokół niej. Plac zostanie pozbawiony różnych „atrakcji” w postaci pojazdów elektrycznych dla dzieci czy kiosków, pojawią się za to ławeczki i więcej zieleni. Ma się w tym miejscu pojawić bezpłatny bezprzewodowy internet, informacyjne boksy oraz parking dla rowerów. Zarys placu widziany z góry ma przypominać skrzypce. Nowy image placu ma „przyciągnąć elitę twórczą”.

Prace nad rekonstrukcją placu i fontanny mają zakończyć się w 2020 roku.

Jak podały w marcu br. władze Lwowa, rekonstrukcja fontanny jest pomysłem fundacji „Sokar-Błaho” działającej w imieniu firmy „Sokar Ukraina” zależnej od państwowej azerskiej kompanii gazowo-naftowej „Sokar”. Demontaż starej fontanny przeprowadzą władze miasta za 300 tys. hrywien; nowa fontanna powstanie za pieniądze „Sokar-Błaho”.

CZYTAJ TAKŻE: We Lwowie przedstawiono wizualizację przebudowy placu przed Dworcem Głównym [+FOTO]

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/lwow-pokazano-wizualizacje-rekonstrukcji-placu-i-fontanny-przed-opera-foto/

Tags: kresy wshodnie, patrimoine architectural, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments