Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Ks. Mariusz Bigiel: procesja Bożego Ciała jest triumfalnym marszem zwycięstwa

- Procesja Bożego Ciała nie zastępuje udziału we mszy świętej. Ona jest po prostu triumfalnym marszem zwycięstwa i pochodem zmartwychwstałego - powiedział w Polskim Radiu 24 jezuita ks. Mariusz Bigiel.

o. Mariusz Bigiel
o. Mariusz Bigiel

Boże Ciało to jedno z najbardziej uroczystych świąt katolickich. Zostało ustanowione po objawieniach Julianny z Cornillon (1193-1258) z Francji. W 1209 r. wielokrotnie ukazywała się jej jasna tarcza księżyca z zarysowaną na jego tle ciemną plamą. Zinterpretowano to, jako znak, że wśród świąt kościelnych brakuje dnia poświęconego Najświętszemu Sakramentowi.

- Procesja Bożego Ciała ma nam przypomnieć, że rzeczywistość naszego życia jest kompatybilna z tym co dzieje się w świątyni. Ma to nam uświadomić, że Kościół nie jest miejscem, w którym odłączamy się od rzeczywistości - zaznaczył ks. Mariusz Bigiel. Duchowny zauważył również, że procesja Bożego Ciała jest bardzo silnie zakorzeniona w polskiej tradycji narodowej. - To święto na długo wyprzedziło pochód pierwszomajowy i współczesne marsze obrazoburcze - dodał.

Gość PR24 podkreślił też, że każda liturgia jest uaktualnieniem i przeżyciem na nowo jakiegoś wydarzenia zbawczego. - Kiedy adorujemy Najświętszy Sakrament to de facto adorujemy Jezusa Chrystusa, który uobecnia jakieś wydarzenie ze swojego życia. Na tym polega cała istota naszej modlitwy - stwierdził ks. Mariusz Bigiel.

Audycję prowadził Adrian Klarenbach.

https://www.polskieradio.pl/5/3/Artykul/2327921
Tags: pologne, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments