Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent odznaczył Kazacha i Ukrainkę, która pielęgnuje pamięć o ofiarach zbrodni wołyńskiej

Prezydent odznaczył Kazacha, który opiekował się polskimi zesłańcami i Ukrainkę, która pielęgnuje pamięć o ofiarach zbrodni wołyńskiejTassybaj Abdikarimow jako nastolatek uratował m.in. zesłanego do Kazachstanu Walentego Jabłońskiego. Opiekuje się również grobami Polaków zmarłych na zesłaniu w Kazachstanie. Ołeksandra Wasiejko pielęgnuje pamięć o polskich ofiarach ludobójstwa na Wołyniu i wspomaga polskich badaczy w odnajdywaniu miejsc pochówku. Dziś odebrali od prezydenta RP Andrzeja Dudy medal Virtus et Fraternitas.

Medale te zostały nadane po raz pierwszy. Odznaczane są osoby zasłużone w niesieniu pomocy lub pielęgnowaniu pamięci o osobach narodowości polskiej lub obywatelach polskich innych narodowości będących ofiarami zbrodni sowieckich, nazistowskich zbrodni niemieckich, zbrodni z pobudek nacjonalistycznych lub innych przestępstw stanowiących zbrodnie przeciwko pokojowi, ludzkości lub zbrodnie wojenne, w okresie od dnia 8 listopada 1917 r. do dnia 31 lipca 1990 r.

Uroczystość odbyła się w Teatrze Polskim w Warszawie. Odznaczono w sumie 14 osób, w tym większość pośmiertnie, odznaczenia odebrali ich potomkowie. Są wśród nagrodzonych pośmiertnie także inni Ukraińcy – Zinaida Giergiel i Anatolij Giergiel, którzy latem 1943 roku ostrzegli sąsiadów, rodzinę Zarembów, przed grożącym im atakiem oddziałów . Pełna lista wraz z uzasadnieniami, wideo i tekst przemówienia prezydenta RP tutaj.

https://kresy24.pl/prezydent-odznaczyl-kazacha-ktory-opiekowal-sie-polskimi-zeslancami-i-ukrainke-ktora-pielegnuje-pamiec-o-ofiarach-zbrodni-wolynskiej/
Tags: #virtusetfraternitas, 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments