Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Nowy rząd Mołdawii zapewnia, że będzie dążyć do integracji z UENowa premier Mołdawii Maia powiedziała, że priorytety jej rządu to jeszcze silniejsze więzi z i pociągnięcie do odpowiedzialności tych, którzy nadużywali władzy, z oligarchą i szefem przegranej partii Vladem Plahotniucem na czele. Plahotniuc po tym, jak dotychczasowa opozycja wyszła zwycięsko z kilkudniowego kryzysu politycznego i przejęła władzę, wyjechał z kraju, oficjalnie tymczasowo.

Rząd Sandu powstał dzięki zawiązaniu egzotycznej koalicji prozachodniej partii ACUM, z której wywodzi się Sandu, z postkomunistyczną Partią Socjalistów Mołdawii, z której wywodzi się obecny prezydent Igor Dodon, i która nie ukrywa swoich prorosyjskich sympatii. Przegrana Partia Demokratyczna deklarowała się jako partia również prozachodnia, ale opozycja krytykowała ją za korupcję i nadużycia władzy, które w praktyce oddalały kraj od Europy.

W piątek wiceprzewodniczącym Partii Demokratycznej Vladimir Cebotari powiedział, że jego partia „ustępuje, by uniknąć eskalacji mogącej prowadzić do przemocy”. Następnego dnia partia poinformowała, że Plahoniuc czasowo opuścił Mołdawię.

Sandu w ostrych słowach określiła Plahotniuca i jego otoczenie. – Szefowie grup mafijnych, którzy uzurpowali władze i terroryzowali obywateli Mołdawii przez lata, opuścili kraj. Chcemy zapewnić, że wszyscy (…) odpowiedzialni, w tym Plahotnic, będą sprowadzeni do Mołdawii i pociągnięci do odpowiedzialności za wszystkie nadużycia, w których brali udział.

Departament Stanu USA z zadowoleniem przyjął wiadomość o wycofaniu się Partii Demokratycznej z konfliktu i zapewnił, ze USA pozostaną zaangażowane we wspieranie „bardziej dostatniej i demokratycznej Mołdawii”.

Sandu powiedziała, że chce przyspieszyć integrację z UE, ale otwarta jest też na współpracę gospodarczą z Rosją. Celem Mołdawii od lat jest członkostwo w UE.

Mołdawia w 2014 podpisała umowę stowarzyszeniową z UE, ale część jej zapisów nie weszła do dzisiaj w życie z jednej strony z powodu braku reform i krytyki przez Brukselę rządów partii Plahotniuca, z drugiej przez opór dotychczasowej prorosyjskiej opozycji.

Sandu zapowiedział, że wkrótce do Brukseli uda się delegacja z Mołdawii i spodziewać się można pierwszych konkretnych efektów.

https://kresy24.pl/nowy-rzad-moldawii-zapewnia-ze-bedzie-dazyc-do-integracji-z-ue/
Tags: politique, roumanie et moldavie, union européenne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments