Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polacy z syberyjskiego Białegostoku odzyskają kościół

W syberyjskiej wsi (Biełastok, Obwód Tomski) ruszyła odbudowa kościoła katolickiego, który spłonął w kwietniu 2017 roku. Informację przekazali Polskiej Agencji Prasowej inicjatorzy zbiórki pieniędzy na ten cel. Pierwotnie koszt odbudowy świątyni szacowano na 150 tysięcy Euro, i choć całej sumy nie zebrano, środki  zgromadzone na koncie do kwietnia pozwoliły na rozpoczęcie inwestycji.

Jak poinformowała agencja, w minioną środę, w wigilię święta św. Antoniego odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego i poświęcenia ziemi. Patronem zniszczonego w pożarze i nowego kościoła będzie św. Antoni. Zakończenie budowy planowane jest na koniec tego roku; nowy budynek będzie jednopiętrowym obiektem z wieżyczką wykonanym z klejonych bali.  Wnętrze zostanie podzielone na część modlitewną oraz zaplecze. Poddasze będzie pełniło funkcje magazynku, a latem będą tam miejsca noclegowe.

w Białymstoku zbudowali w 1908 r. , którzy w ramach dobrowolnej emigracji przenieśli się  na Syberię „za chlebem” i założyli osadę. świątyni, która pełniła nie tylko funkcje sakralne, ale też integrujące miejscową polską wspólnotę, wybuchł w nocy z 18 na 19 kwietnia 2017 r. Za przyczynę przyjęto awarię instalacji elektrycznej.

Zbiórka funduszy trwała do 30 kwietnia. Przyłączyli się do niej katolicy z Polski, Niemiec, Wielkiej Brytanii, USA i Rosji.

Pieniądze przekazywali zwykli ludzie, którym bliskie są losy Polaków z Syberii, oraz między mniejszościami a narodami. Kościół w Białymstoku to nie tylko świątynia … To święta historia ludzi, którzy mieszkali w wiosce od 1898 roku, ponieważ była ona niczym łącznik z przodkami – mówiła w marcu br. agencji RIA inicjatorka odbudowy świątynia Agnieszka Kaniewska.

Ewentualna nadwyżka środków zostanie przeznaczona na stworzenie miejsca odpoczynku dla dzieci i młodzieży ze wsi i domu modlitwy w Kriwoszejno (miasto rejonowe).

Nowy kościół będzie drewnianym piętrowym budynkiem z wieżą. Projekt będzie nawiązywał do oryginału z początku XX wieku, ale świątynia będzie nieco mniejsza.

https://kresy24.pl/polacy-z-syberyjskiego-bialegostoku-odzyskaja-kosciol/
Tags: empire du mal, pologne, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments