Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Niepokojące doniesienia z Grodna. Władze znów uderzają w polskie szkolnictwoBiałoruskie po raz kolejny pokazały, ile znaczą dla nich porozumienia. Wbrew obietnicy złożonej marszałkowi Karczewskiemu przez jego białoruskiego odpowiednika Michaiła Miasnikowicza, iż w nadchodzącym roku szkolnym do Szkół Polskich w Grodnie i Wołkowysku zostaną przyjęte wszystkie chętne , okazuje się, że już po pierwszym dniu rekrutacji, w szkole w Grodnie nie ma miejsc.

Podczas ubiegłotygodniowej wizyty na Białorusi (6-7 czerwca), marszałek Senatu RP Stanisław powiedział, że uzyskał od Michaiła Miasnikowicza zapewnienie, iż w nadchodzącym roku szkolnym do Szkół Polskich w Grodnie i Wołkowysku zostaną przyjęte wszystkie dzieci, które chcą się uczyć po polskui. Na mocy osiągniętego między Stanisławem Karczewskim i Michaiłem Miasnikowiczem porozumienia, w Polskiej Szkole w Grodnie mają w tym roku powstać trzy klasy pierwsze, a w Polskiej Szkole w Wołkowysku – dwie.e

Tymczasem okazuje się, że choć problemu miało nie być, mamy powtórkę z lat ubiegłych, bo znowu dla polskich dzieci, które chcą uczyć się języka ojczystego w szkołach polskich na Białorusi nie ma miejsc.

O sytuacji pisze na Facebooku Andrzej ze Związku Polaków na Białorusi.

„Niestety obietnice przyjęcia wszystkich chętnych do szkół polskich na Białorusi pozostały tylko obietnicami. już informuje rodziców, którzy chcą złożyć , że lista pierwszaków została zamknięta i dodatkowych dzieci już nie przyjmują.

Najbardziej twardym proponuje się w środę spotkać się z panią i złożyć na jej ręce tylko podanie. Wbrew wymaganiom prawa nie pobiera się od nich pełnego kompletu dokumentów faktycznie zawieszając dziecko w próżni. Tłumaczenie jest takie: jeżeli ktoś z już przyjętych zrezygnuje, to dziecko będzie przyjęte do szkoły.

Faktycznie rekrutacja do szkoły trwała tylko jeden dzień -12 czerwca. Owszem formalnie do 28 sierpnia każdy chętny może złożyć dokumenty… Władze obiecały!

Wierutne !

Z mojej wiedzy wynika, że na liście przyszłych pierwszaków jest 84 nazwiska. Pani dyrektor informuje, że 85. Może trzyma dla kogoś dodatkowe miejsce? Nie wiem.

Z mojej wiedzy wynika, że już odmówiono przyjęcia co najmniej 4 dzieciom. I ta lista będzie każdego dnia się powiększała.

Biorąc pod uwagę, że zastraszona przez szkoły podaje na zewnątrz nieprawdziwą informacje o stanie rekrutacji załączam nagranie dzisiejszej rozmowy telefonicznej z administracją polskiej szkoły.

Odmowa przyjęcia dziecka do pierwszej klasy jest dobrze słyszalna!

Kochani, zazwyczaj nie proszę o udostępnianie. Ale wierze, że tym razem jeżeli informacja rozleci się szeroko, to być może scenariusz władz zostanie złamany. Nieoficjalnie wiadomo, że są one gotowe przyjąć jeszcze kilku dzieci (ale żeby było nie więcej niż w roku poprzednim). Podjęte działania są obliczone na odstraszenie wahających się i maksymalne pomniejszenie ostatecznej listy pierwszaków.

Podtrzymajcie tych dzieciaków udostępniając informacje!

Niech polskie dzieci uczą się w języku ojczystym!”, napisał Andrzej Poczobut.

A może przestańmy się łudzić, że konstruktywny z Białorusią jest możliwy?

https://kresy24.pl/niepokojace-doniesienia-z-grodna-wladze-znow-uderzaja-w-polskie-szkolnictwo/

Tags: bélarus, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments