Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent Izraela: Rosja to jeden z naszych najbliższych sojuszników i największych przyjaciółIzraelski prezydent Reuwen Riwlin nazwał Rosję „jednym z najbliższych sojuszników i największych przyjaciół Izraela”, a jej prezydenta Władimira Putina – „wielkim sprzymierzeńcem w walce z antysemityzmem”.

W miniony czwartek z okazji obchodów Dnia Rosji, prezydent Izraela Reuwen Riwlin był gościem honorowym na przyjęciu z tej okazji zorganizowanym w Ambasadzie Federacji Rosyjskiej.

– Dziś obchodzimy Święto Rosji, jednego z najbliższych sojuszników i największych przyjaciół Izraela – powiedział Riwlin podczas uroczystości w rosyjskiej ambasadzie, cytowany w oficjalnym komunikacie MSZ Izraela. Podkreślił, że Federacja Rosyjska i jej przywódcy angażują się na rzecz bezpieczeństwa Izraela.

– Doceniamy wsparcie ze strony Rosjan i zaangażowanie prezydenta [Władimira] Putina w zapewnienie powrotu naszego zaginionego żołnierza, Zachariasza Baumela – zaznaczył izraelski prezydent. Chodzi o sprawę urodzonego w USA izraelskiego czołgisty, który zginął podczas wojny libańskiej w 1982 roku. W kwietniu tego roku po latach poszukiwań Putin ogłosił, że Rosjanie we współpracy z armią syryjską odnaleźli jego szczątki. Zostały uroczyście przekazane premierowi Izraela Benjaminowi Netanjahu, a niedługo potem pochowane na cmentarzu wojskowym w Jerozolimie.

Riwnlin podkreślił też, że obecnie „Rosja i Izrael wspólnie stawiają czoła wyzwaniom i razem obracają je w możliwości” i oddał cześć Rosjanom za ich wkład w pokonanie III Rzeszy:

– Działamy razem na rzecz zwalczenia terroryzmu i sił, które zagrażają stabilności naszego regionu i naszego świata. Rosja wie, co to znaczy stawić czoła zagrożeniom i jakie są koszty ich przezwyciężenia. Wasz kraj zapłacił wielką cenę w walce z nazistami i w pokonaniu ich. Niech ta ofiara na rzecz zapewnienia lepszej przyszłości dla nas wszystkich nigdy nie zostanie zapomniana.

Czytaj także: Prezydent Izraela mówi o „głębokiej niezgodzie” z Polską

Prezydent Izraela dodał, że jego kraj i Rosją wciąż stają w obliczu takich wyzwań jak antysemityzm, które jego zdaniem „po raz kolejny wzrasta na całym świecie”. Nazwał przy tym rosyjskiego prezydenta „wielkim sprzymierzeńcem” w zwalczaniu antysemityzmu:

Musimy i będziemy stanowczo przeciwstawiać się rasizmowi i nienawiści w jakiejkolwiek formie, a prezydent Putin jest wielkim sprzymierzeńcem w walce z antysemityzmem.

Przeczytaj: Izraelskie media: prezydent Izraela powiedział Dudzie, że Polska i Polacy uczestniczyli w Holokauście
Czytaj również: Komunikat MSZ Izraela potwierdza: izraelski prezydent powiedział Dudzie, że Polska i Polacy uczestniczyli w Holokauście
Przeczytaj także: Prezydent Izraela w ukraińskim parlamencie: Ukraińcy, bojownicy OUN brali udział w Holokauście

https://kresy.pl/wydarzenia/prezydent-izraela-rosja-to-jeden-z-naszych-najblizszych-sojusznikow-i-najwiekszych-przyjaciol/?fbclid=IwAR2vyEGnEwmURa5TkKZVM3jMb6JdTWg46MCbBOh782bv3wiIlTfbfoUIbos

Tags: empire du mal, israël, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments