Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Sejm uczcił Obrońców Lwowa na wniosek posła Winnickiego [+video]Poseł Konfederacji Robert Winnicki, lider Ruchu Narodowego, przypomniał w Sejmie o 100. rocznicy zakończenia oblężenia Lwowa i odrzucenia sił ukraińskich przez Armię Hallera. Na jego wniosek, Sejm uczcił pamięć Obrońców Lwowa.

Podczas czwartkowych obrad Sejmu poseł przypomniał, że 22 maja 1919 roku zakończyło się oblężenia Lwowa, a wojska armii gen. Hallera ostatecznie odrzuciły siły ukraińskie.

– Wojska armii Hallera ukoronowały półroczny trud lwowiaków, Orląt Lwowskich i wszystkich, którzy bronili polskości Lwowa – powiedział Robert Winnicki. Zaznaczył, że rocznica ta domaga się uczczenia i uhonorowania Orderem Virtutti Militari.

– Miasto Lwów, jak powiedział francuski marszałek Ferdinand Foch, potwierdził, że Polska jest tutaj – przypomniał Winnicki, po czym zwrócił się do Pań i Panów Posłów o uczczenie minutą ciszy pamięci Obrońców Lwowa z 1919 roku. Sejm uczcił ich minutą ciszy.

Przeczytaj: Obrona Lwowa 1-22 XI 1918 i Orlęta Lwowskie

„22.05.1919 r. Armia Hallera ostatecznie zakończyła oblężenie Lwowa odrzucając wojska ukraińskie. Heroizm i ofiara mieszkańców, w tym najmłodszych-Orląt, dały zwycięstwo. Rząd nie zorganizował należytych obchodów rocznicy. Na mój wniosek Sejm uczcił dziś pamięć obrońców Lwowa” – napisał na Twitterze poseł Winnicki.

Przeczytaj: Ukraińskie władze nazywają Orlęta Lwowskie „szumowinami” [+FOTO]
Czytaj także: Ukraiński minister: Polacy powinni przeprosić za Orlęta Lwowskie
Przeczytaj: Winnicki: Dość hańby – nie możemy poświęcać Polaków na Kresach [+VIDEO]
Czytaj również: Winnicki: Nie ma polskiej tożsamości narodowej bez Kresów Wschodnich [+VIDEO]

https://kresy.pl/wydarzenia/sejm-uczcil-obroncow-lwowa-na-wniosek-posla-winnickiego-video/?fbclid=IwAR2Eqr_FOvPxRykgBLEcATXS6bj3NrIopn9VUumvjA549l0PSeIpSwyW-04
Tags: défence, kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments