Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W IPN o współpracy archiwalnej Polski i Ukrainyarchiwalna Polski i Ukrainy, w tym digitalizacja dokumentów z tzw. operacji polskiej , była w poniedziałek w Warszawie tematem spotkania prezesa Jarosława Szarka z ukraińskimi historykami z Winnicy. Ta układa się dobrze – ocenił , cytowany przez PAP.

„Współpraca archiwalna między Polską a Ukrainą układa się dobrze. Dzięki porozumieniu, które IPN zawarł przed ponad rokiem z trzema archiwami państwowymi w Chmielnickim, Winnicy i Odessie, do Polski trafiły dziesiątki tysięcy dokumentów ilustrujących sowieckie represje wobec ludności polskiej w ramach tzw. operacji polskiej NKWD” – przypomniał prezes IPN Jarosław Szarek podczas spotkania w „Przystanku ” w Warszawie.

Prezes IPN podkreślił, że tylko na terenie okupowanej przez Sowietów Ukrainy, w ramach operacji NKWD zginęło ponad 40 tys. Polaków. „Byli mordowani tylko za to, że byli Polakami. To była ich jedyna wina. Bo nosili , używali języka polskiego, zachowali przywiązanie do wiary ojców i nie wypierali się ” – podkreślił Szarek. Przypomniał przy tym, że ofiarami ludobójstwa NKWD byli również .

Dzięki współpracy z ukraińskimi archiwistami – jak zwrócił uwagę prezes IPN – udało się zaprezentować na Ukrainie – w Chmielnickim oraz w Winnicy, a wkrótce również w Odessie wystawę „Rozkaz nr 00485. Antypolska operacja NKWD na sowieckiej Ukrainie 1937-1938”. Archiwiści IPN, którzy przygotowali ekspozycję, podkreślają, że skalę sowieckiej przemocy wobec Polaków w latach 1937-38 najlepiej pokazują losy konkretnych ofiar i ich rodzin.

Prezes IPN podkreślił też, że w Winnicy upamiętniono ważny moment wspólnej polsko-ukraińskiej historii. To o wspólnej walce z bolszewikami z r., pod którym podpisali się marszałek Józef i Symon – przywódca Ukraińskiej Republiki Ludowej i naczelny dowódca jej wojsk. „Być może nie byłoby tego terroru i zbrodni z lat 30., a wcześniej Wielkiego Głodu na Ukrainie, gdyby powiódł się sojusz Petlury z Piłsudskim” – dodał.

W rozmowie z dziennikarzami prezes IPN odniósł się również do kwestii obowiązującego władz Ukrainy dotyczącego ekshumacji polskich ofiar. Prace poszukiwawcze szczątków m.in. ofiar zbrodni wołyńsko-galicyjskiej mieli przeprowadzić specjaliści z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Jednak po zdemontowaniu pomnika UPA w Hruszowicach na Podkarpaciu, do którego doszło w kwietniu 2017 r., Ukraińcy wprowadzili wobec IPN zakaz poszukiwań i ekshumacji.

„Od kilku tygodni jest na Ukrainie nowy (Wołodymyr ), nie ma jednak jeszcze nowego rządu. Czekamy na decyzję w tej sprawie. Nie mamy jeszcze żadnych sygnałów, ale mamy nadzieję, że nasze poszukiwania będą mogły się rozpocząć” – powiedział Szarek.

https://kresy24.pl/w-ipn-o-wspolpracy-archiwalnej-polski-i-ukrainy/

Tags: 2ème guerre mondiale, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments