Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

"Wizyta Andrzeja Dudy w USA jedną z najważniejszych od lat"

Witold Waszczykowski nie ma wątpliwości: wizyta Andrzeja Dudy w USA będzie jedną z najważniejszych


Były minister spraw zagranicznych Minister Witold Waszczykowski.

W środę oficjalną wizytę w Waszyngtonie złożą prezydent Andrzej Duda wraz z pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą. Będzie to druga rozmowa w Białym Domu prezydentów Dudy i Trumpa; poprzednie spotkanie odbyło się jesienią ubiegłego roku.

- Wiele razy pisałem, że koncepcja Fort Trump nie jest koncepcją budowy fortu w Arizonie czy w Oregonie przeciwko Apaczom, tylko to jest koncepcja - domyślnie - wzmocnienia obecności amerykańskiej w wielu wymiarach. Nie tylko chodzi o wzmocnienie wojskowe, które nastąpi - jesteśmy już przekonani, że to będzie. To będą znaczące siły rozpoznania, ale będą też znaczące siły wojskowe. (...) Tych oddziałów będzie więcej, będzie więcej sprzętu i będzie więcej sprzętu rożnego rodzaju, również ze sprzętem rozpoznania. np. potężne drony, które będą mogły patrolować nie tylko granice, ale na wschód od Polski sytuację, która tam się dzieje - powiedział w poniedziałek Waszczykowski w TVP1.

Rozmowy ws. "Fort Trump"

Polska zabiega o zwiększenie amerykańskiej obecności wojskowej, polegającej od kilku lat na rotacji bez przerw między kolejnymi zmianami. Pod koniec września ub.r. w Waszyngtonie prezydent Andrzej Duda wyraził nadzieję na wspólną budowę bazy, która mogłaby nosić nazwę "Fort Trump".

Zdaniem Waszczykowskiego, wizyta prezydenta Dudy w Stanach Zjednoczonych jest "bardzo ważna". - Będzie ona miała też ważny aspekt ekonomiczny, gospodarczy dotyczący energetyki, nowych technologii np. w dziedzinie zdrowia. To będzie jedna z najważniejszych wizyt polskiego prezydenta od wielu lat. Ja pamiętam taką ważną wizytę w lipcu 2007 roku, kiedy towarzyszyłem świętej pamięci prezydentowi Lechowi Kaczyńskiemu, gdzie wtedy też decydowały się losy pierwszej bazy amerykańskiej w Polsce, bazy tarczy antyrakietowej. Ta będzie kontynuacja tego typu działań, które zostały podjęte wtedy przez Lecha Kaczyńskiego - powiedział.

Trump w Polsce?

Waszczykowski był pytany o to, czy 1 września br. możemy się spodziewać w Polsce prezydenta USA Donalda Trampa.

- Takie jest oczekiwanie. Z zapowiedzi polityków towarzyszących prezydentowi Dudzie wynika, że prezydent Duda przedstawi takie zaproszenie. Ta wizyta może mieć charakter ekonomiczny, gospodarczy, czy w wymiarze wojskowym - nie tylko symboliczny, gdzie prezydent Trump pojawi się z okazji 80-rocznicy wybuchu II wojny światowej. Ale tam może dojść w czasie tej wrześniowej wizyty również do finalizacji pewnych szczegółowych porozumień, które będą wynikały z deklaracji politycznej, którą prezydenci podpiszą w najbliższą środę - powiedział Waszczykwoski.

Od poniedziałku z czterodniową wizytą w USA przebywa minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. We wtorek szef MON spotka się w Waszyngtonie z p.o. ministra obrony USA Patrickiem Shanahanem oraz z doradcą prezydenta USA ds. bezpieczeństwa Johnem Boltonem; o dwustronnej współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa i obronności będzie rozmawiał w Kongresie z przewodniczącym senackiej komisji ds. sił zbrojnych Jimem Inhofe’em i przewodniczącym senackiej komisji ds. przydziałów budżetowych Richardem Shelbym.

http://www.radiozagranica.pl/8/79/Artykul/424431,Wizyta-Andrzeja-Dudy-w-USA-jedna-z-najwazniejszych-od-lat
Tags: défence, les etats-unis, nato, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments