Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Litwa obiecuje finalizację procesu restytucji ziemiminister rolnictwa Giedrius Surplys zapowiada, że w tym roku zwrotu ziemi zostanie sfinalizowany.

Surplys zapewnia, że nastąpi to z całą pewnością, gdyż trwa od ponad dwudziestu lat.

Podczas spotkania z sejmową frakcją Ruchu Liberałów minister podkreślił, że rekompensata pieniężna za działki nie będzie naliczana na podstawie ceny rynkowej ziemi, gdyż w takim wypadku państwu potrzebne byłyby dodatkowe miliardy euro.

Surplys nie zaprzeczył, że obliczając według ceny nominalnej właścicielom ziemi w Wilnie i w Kownie, proponowana rekompensata stanowi zaledwie kilkaset euro. Zaznaczył jednak, że należy kierować się zasadą sprawiedliwości. Jego zdaniem działki, które obecnie są na terenie Wilna, kiedyś znajdowały się na wiejskich obrzeżach i były zupełnie inaczej oceniane niż dziś.

Na zwrot ziemi do tej pory oczekuje około 6 tys. mieszkańców miasta i 4 tys. 400 mieszkańców wsi. Narodowa Służba Rolna podaje, że w ciągu ponad 20 lat funkcjonowania , prawa własności przywrócono  91,5 pretendentom w miastach i  99,9 procent na wsi.

https://kresy24.pl/litwa-obiecuje-finalizacje-procesu-restytucji-ziemi/

Tags: lituanie, politique, économie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments