Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Łukaszenka zdymisjonował szefa MSWAleksander przyjął dziś dymisję ministra spraw wewnętrznych RB Igora Szuniewicza. Znany z ostrej retoryki i nostalgii za funkcjonariusz  złożył rezygnację na ręce głowy państwa podczas spotkania roboczego, dowiedziała się rządowa agencja Belta.

„Zwróciłem się dziś do szefa państwa z wnioskiem o rezygnację, a on tę rezygnację przyjął” – powiedział Igor dziennikarzom po spotkaniu z prezydentem.

Szef podkreślił, że jego decyzja o rezygnacji została „przemyślana, jest właściwa i zapadła w dobrym momencie”.

„Zakończyła się bardzo długa i trudna droga w ministerstwie. Wiele już zrobiono. W pewnym momencie zacząłem rozumieć, że trzeba zapewnić ciągłość, dynamikę, szybkość i skuteczność podejmowania decyzji. A to jest dość trudne” – powiedział, wyjaśniając przyczyny takiego kroku.

Jego zdaniem, obecnie potrzebne jest świeże spojrzenie na resort, w którym on tak wiele już zrobił.  Szuniewicz oświadczył, że chciałby spróbować czegoś innego, i jak zapewnił, jest to jedyna motywacja, jaką się kierował podejmując decyzję.

Ale dziś, podczas spotkania, które transmitowała białoruska TV, prezydent Aleksander Łukaszenka wyraził niezadowolenie z przygotowań resortu spraw wewnętrznych do II Igrzysk Europejskich, które za 11 dni rozpoczynają się w białoruskiej stolicy. Zarzucił Szuniewiczowi, że działając rutynowo naraża wizerunek kraju na szwank.

„Obawiam się, że czasami, bez zastanowienia, chyba w ramach zabezpieczenia się czy czegokolwiek innego, zaczynamy tworzyć jakieś „obozy koncentracyjne” czy jakiś rodzaj „getta”. Dzisiaj patrzę, a przy jezdni wystawione bloki betonowe. Będziemy instalować metalowe ogrodzenia w strefie strefy kibica? Po co nam to? Przecież nie jesteśmy w Syrii, w Libii, u nas nie Irak, żeby wszystko to tworzyć – powiedział białoruski przywódca.

Od niechcenia niby rzucił, że takie rzeczy to tylko w zachodnich demokracjach:

„Niech to robią w krajach demokracji: we Francji, Niemczech i Ameryce. My nie musimy tego robić: musimy pracować, aby ludzie mogli swobodnie komunikować się podczas igrzysk europejskich i później. Takich zbędnych zabezpieczeń nie trzeba”, powiedział .

Igor Szuniewicz urodził się w 1967 roku na Ukrainie w obwodzie ługańskim. W 1992 roku ukończył Akademię Milicji MSW na Białorusi. Funkcję ministra spraw wewnętrznych Białorusi pełnił od maja 2012 roku. Wcześniej kierował w resorcie MSW policją kryminalną. W przeszłości w ramach stał na czele departamentu dochodzeniowo – śledczego, a potem kierował kontrwywiadem, zabezpieczając organy ścigania i służby ds. walki z korupcją i przestępczością zorganizowaną.

https://kresy24.pl/lukaszenka-zdymisjonowal-szefa-msw/

Tags: bélarus, politique, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments