Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

10 czerwca w Historii Kresów

Brygada Kawalerii Narodowej
Brygada Kawalerii Narodowej

1792: zwycięstwo wojsk litewskich w bitwie pod Stołpcami. Brawurowa szarża jazdy tatarskiej generała Bielaka i Kawalerii Narodowej na wojska rosyjskie.

Cofający się na zachód polski korpus generała Józefa Judyckiego liczył 7700 żołnierzy. Przeciwko sobie miał blisko 10-tysięczny rosyjski korpus generała Mellina. Odrót polskich wojsk osłaniała jazda generała Józefa Bielaka, która wspólnie z jazdą tatarską i litewską Brygadą Kawalerii Narodowej Sulistrowskiego miała z lewego brzegu Niemna utrudniać przeprawę wojsk rosyjskich.

Kiedy rosyjscy dragoni dotarli do brzegu na czele Tatarów uderzył na nieprzyjaciela, rozbijając go całkowicie. Jednak kolejny pułk rosyjskich dragonów przeprawił się przez w innym miejscu i zaatakował lewe skrzydło jazdy litewskiej.

Pomimo wsparcia przez Kawalerię Narodową wojska litewskie wpadły w panikę i zaczęły się cofać. W tej dramatycznej sytuacji Bielak na czele zaledwie 100 żołnierzy rzucił się do desperackiej szarży na pozycje rosyjskie. Impet tego uderzenia całkowicie zaskoczył Rosjan i dał czas rozproszonym oddziałom litewskim na ponowne zebranie sił i przejście do kontrataku.

Rosyjscy dragoni zostali rozbici i rzucili się do ucieczki – większość utonęła w Niemnie. Jednak w obliczu nadciągających przeważających sił rosyjskich wspieranych przez ogień artylerii Bielak nakazał odwrót w kierunku na . Dzięki jego szarży główne siły Judyckiego zyskały czas aby przygotować się do bitwy pod Mirem, do której doszło następnego dnia.

1294 – książę łęczycki Kazimierz II zginął pod Trojanowem w bitwie z litewskimi rozbójnikami.

1919 – w katastrofie lotniczej we Lwowie zginął Mieczysław Garsztka – podporucznik pilot Armii Cesarstwa Niemieckiego i Wojska Polskiego, as myśliwski lotnictwa niemieckiego z czasów I wojny światowej. W czasie konfliktu polsko – ukraińskiego pilot 7 Eskadry Lotniczej we Lwowie.

1920 – wojna polsko – bolszewicka: polskie oddziały wycofały się z Kijowa.

1934 – w Wilnie urodziła się Magda Teresa – polska aktorka, reżyserka, współzałożycielka Teatru Adekwatnego.

1941 – w Świrzu koło Lwowa urodziła się Alicja Grześkowiak, polski polityk, marszałek Senatu.

2004 – zmarła Fortunata Obrąpalska – polska fotograf urodzona we Włodzimierzu Wołyńskim w 1909 r.

https://kresy24.pl/10-czerwca-w-historii-kresow/

Tags: empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments