Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

II Kongres Środowisk Kresowych Rzeczypospolitej Polskiej: O Lwowie nie można zapomnieć!Za kilka dni w Lublinie odbędzie II Kongres Środowisk Kresowych Rzeczypospolitej Polskiej oraz Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Gród, co Semper był Fidelis…Lwów w życiu II Rzeczypospolitej Polskiej (1918-1939)” poświęcona 100-leciu połączenia Lwowa z Polską odrodzoną. Główny organizator – Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego podał szczegóły tych wydarzeń, na które zaprasza wszystkich zainteresowanych.

Zarówno Kongres, jak i konferencja naukowa odbędą się w dniach 14-15 czerwca br. w siedzibie Lubelskiego Towarzystwa Naukowego (Plac Litewski 2). Jak informuje dr hab. prof. nadzw. Adam Kulczycki, koordynator Komitetu Organizacyjnego Kongresu i wiceprezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, w tym roku udało nam się zaprosić na Kongres i Konferencję między innymi tak znanych specjalistów od tematyki kresowej jak prof. dr hab. Tadeusza Trajdosa z Warszawy, prof. dr hab. Czesława Partacza z Kołobrzegu, prof. dr hab. Sławomira Nicieję z Opola, ks. prof. dr hab. Józefa Wołczańskiego z Krakowa, dr Ryszarda Gajewskiego z Lublina i red. Jurija Smirnowa ze Lwowa. Zaproszenie przyjął także pisarz kresowy Pan Stanisław Srokowski z Wrocławia.

W gronie prelegentów znaleźli się też młodsi specjaliści tej tematyki – dr Jarosław Kit ze Lwowa, dr Renata Pomarańska z Rzeszowa, Aleksandra Osadczy, Krzysztof Żabierek z Bydgoszczy, dr Krzysztof Bąkała z Warszawy, Piotr Pansiuk z Lublina, Maciej Kułak z Chełma, Brunon Różycki z Lublina i Maria Bielecka z Lublina.

W drugi dzień Kongresu przewidziana jest msza św. w intencji Obrońców Lwowa pod przewodnictwem JE ks. bp. Mariana Buczka, która zostanie odprawiona w Kościele pod wezwaniem MB Zwycięskiej (ul. Gabriela Narutowicza 6).

Podczas Kongresu odbędzie się panel z udziałem przedstawicieli środowisk kresowych. Przewidziana jest także prezentacja Nowego Pisma Kresowego „RES CRESOVIANA”. Zostaną wręczone nagrody laureatom III Międzynarodowego Konkursu o Kresach Wschodnich. Kongresowi będzie towarzyszyła wystawa Janusza Trzebiatowskiego „Tryptyk Armenii”.

Wstęp na Kongres i Konferencję jest wolny. Sala obrad Lubelskiego Towarzystwa Naukowego może pomieścić nawet 180 osób. Dla wszystkich będzie miejsce – zapewnia prof. Kulczycki. Początek w piątek o godzinie 10.

Głównym organizatorem lubelskich spotkań jest Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego, instytucja naukowo-badawcza, która zrzesza wielu ekspertów z zakresu tematyki kresowej. W organizację Kongresu i Konferencji włączają się także: Centrum Badań Wschodnioeuropejskich „UCRAINICUM”, Fundacja Chrześcijańskie Odrodzenie Europy, Portal stowarzyszeń i organizacji polonijnych we Francji, Portal PolskiFR, Muzeum Niepodległości, Studencki Klub Myśli Społeczno – Politycznej im. Zygmunta Balickiego, Vade Mecum, Młodzież Wszechpolska, Fundacja Kisiela, Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych oraz inni wolontariusze.

Patronat Honorowy nad Kongresem i Konferencją sprawują: JE ks. prof. dr hab. kard. Marian Jaworski, emerytowany metropolita lwowski, JE ks. abp dr Mieczysław Mokrzycki, metropolita lwowski, JE bp Pacyfik Dydycz, biskup senior diecezji drohiczyńskiej, JE bp Marian Buczek, biskup senior charkowsko-zaporoski, senator RP Mieczysław Golba i europoseł Ryszard Czarnecki.

Często spotykam się z pytaniem: dlaczego Kresy? Czym są te Kresy? – opowiada prof. Kulczycki. – Niemal wszystko, co najbardziej kojarzy się z polskością, co najbardziej dla niej charakterystyczne i znamienne – pochodzi z Kresów. – podkreśla naukowiec wskazując na żupan i kontusz z szerokim pasem – powstałe na Kresach, polską broń narodową – szablę i kanony polskiej szermierki, czy wielką polską literaturę. – …wszyscy czołowi polscy romantycy, narodowa epopeja „Pan Tadeusz”, Orzeszkowa, Konopnicka, „Trylogia” Sienkiewicza – to ludzie i dzieła narodzone i zanurzone w Kresach. Podobnie jak wielka część polskiego malarstwa, jak pochodzący z dalekich Kresów twórca polskiej opery narodowej Stanisław Moniuszko, zdecydowana większość wielkich polskich wodzów wojskowych i bohaterów. – wskazuje prof. Kulczycki.

Kongres nie mógłby się odbyć bez wsparcia sponsorów i darczyńców. – Pragnę w tym miejscu podziękować PKN Orlen, który sprawuje rolę sponsora strategicznego Kongresu i Konferencji – wylicza prof. Kulczycki. – Dziękuję również Fundacji PZU, Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza, Grupie Azoty Puławy, PGE Obrót S.A., Firmie Krautex i wielu innym podmiotom wspierającym Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego. – dodawał. Prof. Kulczycki podkreśla także rolę mediów w nagłaśnianiu Kongresu i Konferencji. Jednym z patronów medialnych tych wydarzeń jest portal Kresy.pl.

Prof. Kulczycki zaprasza także czytelników portalu Kresy.pl do wsparcia II Kongresu Środowisk Kresowych Rzeczypospolitej Polskiej i jego głównego organizatora, Stowarzyszenia „Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego” w Lublinie. Poniżej podajemy kontakt do prof. Kulczyckiego:
e-mail: akulczycki.instytutsocjologii@gmail.com; adamkulczycki@orange.fr; tel. kom. 00-48-576-160-346; we Francji: 06-18-26-78-33 lub 00-33-07-63-32-49-26
Wpłaty na rzecz wsparcia Kongresu można zrealizować na poniższe konto:
Podkarpacki Bank Spółdzielczy w Sanoku/Oddział w Lublinie nr konta: 57 8642 0015 2027 5100 5434 0001.

CZYTAJ TAKŻE: „W jedności siła!”. Prof. Kulczycki zachęca do udziału w II Kongresie Środowisk Kresowych

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/ii-kongres-srodowisk-kresowych-rzeczypospolitej-polskiej-o-lwowie-nie-mozna-zapomniec/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments