Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

UPA - ludobójcza organizacjaAgnieszka Marciniuk

"Wyriżemo wsich lachw, do odnoho, od małoho do staroho!" - jeden ze sloganów na ustach rezunów!

W czerwcu 1943 r. na Wołyniu nacjonaliści ukraińscy zabili 2251 osób, w tym 1103 znane z nazwiska. Łącznie zapamiętano ok. 140 aktów przemocy, w których z ich rąk ginęli ludzie. Czerwiec '43 to przeniesienie punktu ciężkości antypolskich akcji na powiaty łucki i zdołbunowski.

❗️W liście z 7 czerwca 1943 r. brat Cyprian z zakonu karmelitów bosych z Wiśniowca Nowego pisał do przeora zakonu:

"[...] Uchodźcy wszyscy uciekają do Wiśniowca, gdzie w klasztorze żyją w opłakanych warunkach, cierpią straszną nędzę. Aż serce się kraje na widok tej nędzy i opowiadań o jej przeżyciach. Co rano przychodzą wieści: tam zabito, tam zrabowano, tam znów spalono dom z ludźmi. I tak dzień po dniu upływa w męce i naprężeniu nerwów, bo nie ma wątpliwości, że gdy załoga niemiecka opuści Wiśniowiec-Zamek [książąt Wiśiowieckich], to pierwszej nocy wszyscy Polacy będą wymordowani. Kto może więc uchodzi do Generalnego Gubernatorstwa. Bo te hajdamaki się zaklinają, że ani jedna noga polska nie powinna zostać na Wołyniu [...]".

----------------------------------------
▶️7 czerwca odnotowano m.in.:

1943 r.:

☑️we wsi Kamienna Góra pow. Zdołbunów upowcy zamordowali co najmniej 10 Polaków;
☑️w kol. Taraż pow. Łuck były komendant policji ukraińskiej z Kołek Saczkowski zastrzelił 3 Polaków, w tym dwóch po lat 21;
☑️we Włodzimierzu Wołyńskim na cmentarz zwieziono liczne zwłoki pomordowanych w okolicy Polaków, np. kobiety z obciętymi piersiami i rozciętymi brzuchami, mężczyzn poprzecinanych na pół.

1944 r.:

☑️we wsi Kołbajowice pow. Rudki Ukraińcy uprowadzili Polaka, który zaginął;
☑️we wsi Krościenko pow. Doromil miejscowi policjanci ukraińscy oraz chłopi ukraińscy z SKW zamordowali 2 rodziny polskie liczące 10 osób.
🔘Wspomnienia ocalałego:

"Szczątki pomordowanych i spalonych zebrano do jednej trumny i pochowano w nieznanym mi miejscu. Tak więc członkowie 'bohaterskiej UPA' w bestialski sposób wymordowali 'wrogów narodu ukraińskiego'. Tymi wrogami była moja rodzina - moja babcia sparaliżowana staruszka, leżąca od dwóch lat w łóżku, pięcioro dzieci w wieku od 2 do 14 lat, trzy kobiety i wiejski cieśla";
☑️we wsi Machnówek pow. Hrubieszów upowcy obrabowali i spalili gospodarstwa polskie, kościół i plebanię oraz po bestialskich torturach zamordowali 49 Polaków, głównie kobiety i dzieci;
☑️we wsi Nowosiółki pow. Złoczów: "Około 07.06 1944 r. zamordowano 3 Polaków: Zabłockiego i.n. l. 70, jego córkę Gułaj Teresę l. 40 i wnuczkę Marię l. 7." - prof. dr hab. Leszek Jankiewicz;
☑️we wsi Wólka Pełkińska pow. Jarosław upowcy zamordowali 1 Polaka.

1947 r:

☑️we wsi Dubiecko pow. Przemyśl upowcy uprowadzili w nocy 7 Polaków - wartowników i zamordowali ich w lesie;
☑️we wsi Śliwnica pow. Przemyśl zamordowali 8 Polaków.
-------------------------------------------------------------------------------------
❗️W okresie marzec - maj 1943 r. dowódca UPA Dmytro Klaczkiwski "Kłym Sawur" inicjuje rzezie kilkudziesięciu polskich osad rozpowszechniając na coraz większym terenie swoją dyrektywę:

"[...]Powinniśmy przeprowadzić wielką akcję likwidacji polskiego elementu. Przy odejściu wojsk niemieckich należy wykorzystać ten dogodny moment dla zlikwidowania całej ludności męskiej w wieku od 16 do 60 lat. […] Tej walki nie możemy przegrać i za każdą cenę trzeba osłabić polskie siły. Leśne wsie oraz wioski położone obok leśnych masywów powinny zniknąć z powierzchni ziemi."

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=2265600376851163&set=a.585715238173027&type=3&theater
Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments