Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Marszałek Karczewski w Grodnie: Dialog z Białorusią przynosi efekty


Stanisław odsłania tablicę pamiątkową Czesława Niemena w Grodnie

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski rozpoczął wizytę 6 czerwca 2019 r. na Białorusi od z przewodniczącym Rady Republiki Zgromadzenia Narodowego Republiki Białorusi Michaiłem Miasnikowiczem oraz władzami lokalnymi obwodów grodzieńskiego i brzeskiego. Obecny był także marszałek województwa podlaskiego Artur Kosicki.

Rozmawiano o polsko-białoruskiej współpracy transgranicznej obwodów brzeskiego i grodzieńskiego z województwem podlaskim.

Marszałek Karczewski podkreślił, że w rozmowach z Mińskiem Polska omawia szereg ważnych dziedzin współpracy dwustronnej, takich jak transgraniczna, handel, wzajemne . Dodał, że widać efekty tego dialogu, m.in. w rosnącej wymianie handlowej, jednak potencjał relacji dwustronnych jest znacznie większy.

Marszałek Senatu oraz przewodniczący odsłonili w Grodnie tablicę upamiętniającą Czesława Niemena. W uroczystości uczestniczyła także Małgorzata -Wydrzycka – żona zmarłego muzyka.

Marszałek Karczewski powiedział, że niezwykle cieszy go widok tak wielu ludzi, którzy przybyli na odsłonięcie tablicy.

„Wzruszyłem się słysząc, jak pięknie śpiewacie” – zwrócił się marszałek do Polaków zgromadzonych na odsłonięciu tablicy.

„Pamiętamy o Was i nadal będziemy o Was dbać” – zapewnił w imieniu Senatu. „Z przewodniczącym Miasnikowiczem rozmawiamy od kilkunastu miesięcy o tym, co nas łączy: łączą nas granice, łączy nas Niemen.

Jestem przekonany, że będziemy dalej rozwijać naszą współpracę” – podkreślił Karczewski.

Stanisław Karczewski wspomniał, jakie wrażenie zrobiła na nim rzeka Niemen.

„Widziałem dzisiaj, jak piękny jest Niemen. Nie dziwię się, że ten wybitny artysta wybrał nazwę tej rzeki jako swój pseudonim i chciał się zawsze łączyć z tym miejscem” – powiedział marszałek. Wspomniał, że muzyk starał się w swojej twórczości oddać ducha tego miejsca i przypomniał, że pochodził on właśnie z Grodzieńszczyzny. Przyznał, że jest to jeden z jego ulubionych polskich wykonawców.

W konsulacie generalnym w Grodnie marszałek Karczewski spotkał się z Polakami mieszkającymi na Białorusi. Podziękował rodakom za ich codzienną pracę na rzecz podtrzymania polskości. „Są różne przeszkody, zakręty w tej działalności, ale wy trwacie i działacie, za co bardzo serdecznie państwu dziękuję” – mówił marszałek. „Dziękuję szczególnie za dbałość o polski język, bo to jeden z najważniejszych elementów budowania poczucia tożsamości.

Znajomość języka pomaga w podtrzymywaniu polskości i miłości do ojczyzny” – dodał. Podkreślił, że jego jest okazją do spotkania i rozmowy z rodakami oraz do uczestniczenia w takich uroczystościach jak odsłonięcie tablicy upamiętniającej Czesława Niemena. Jego zdaniem i w naturalny sposób pomagają w promowaniu polskości i zacieśnianiu więzi między rodakami. „Jesteśmy tu przede wszystkim po to, by rozmawiać z Wami, ale przyjechaliśmy tu również by rozmawiać z władzami Białorusi o sprawach ważnych dla Polaków. To nie zawsze łatwe tematy. Ale najważniejsze, że widać otwartość na dialog” – powiedział Stanisław Karczewski.

Dziś w Mińsku, w Bibliotece Narodowej Białorusi marszałek Karczewski weźmie udział w otwarciu XXII Polsko-Białoruskiego Forum Gospodarczego „Dobrosąsiedztwo-2019”.

https://kresy24.pl/marszalek-karczewski-w-grodnie-dialog-z-bialorusia-przynosi-efekty/

Tags: bélarus, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments