Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Powstaje partia Federacja Jakubiak-Liroy – bez Kukiza, który postawił ultimatum


Liroy, Marek Jakubiak, Paweł Kukiz

Dziś w Sejmie posłowie Marek Jakubiak, Piotr Liroy Marzec i Paweł Kukiz mieli ogłosić powstanie nowej partii, która miała pomóc zbliżyć do siebie Konfederację i Kukiz’15. Rano Kukiz postawił jednak ultimatum, domagając się porozumienia także z PSL.

W czwartek pojawiła się informacja, że w piątek w południe odbędzie się wspólna konferencja prasowa w Sejmie z udziałem posłów Pawła Kukiza (Kukiz’15), Marka Jakubiaka i Piotra Liroya Marca (Konfederacja). Spekulowano, że może chodzić o ogłoszenie powstania nowego podmiotu politycznego, tym bardziej, że Kukiz ogłaszał, że o tym czasie przedstawi wynik rozmów, które prowadził na temat porozumienia przed wyborami parlamentarnymi. Warunkował takie porozumienie zgodą m.in. w kwestii zmiany ordynacji wyborczej czy wprowadzenia sędziów pokoju i podkreślał konieczność podpisania tego rodzaju porozumienia programowego. Jednocześnie, Paweł Kukiz zdecydowanie wykluczał możliwość współpracy z Januszem Korwinem – Mikke.

Według portalu nczas.pl, konferencja miała pokazać ponowne zbliżenie Jakubiaka z Kukizem, zaś lider Federacji dla RP rozmawiać obecnie nie tylko z Konfederacją i Kukiz’15, ale też z PSL. W ten sposób poseł miał dążyć do zwiększenia swoich wpływów w ramach Konfederacji.

Z kolei anonimowe źródło z otoczenia Kukiza, na które powołuje się wspomniany portal twierdzilo, że nawet najbliżsi współpracownicy szefa klubu K’15 byli zaskoczeni informacją o konferencji.

Dziś o godzinie 12:00 w Sejmie zjawili się Jakubiak i Liroy-Marzec, ale bez Pawła Kukiza. Jak poinformowano, na konferencji miało zostać ogłoszone, iż Kukiz przystępuje do partii, którą wspólnie tworzą Federacja dla RP Jakubiaka i Skuteczni Liroya-Marca. Ta „federacja”, jak to określono, miała nazywać się „Jakubiak-Liroy-Kukiz”, ale nie jest to, jak się okazało, pewne. Nowy podmiot miał być w ramach Konfederacji.

Jak poinformowano, podczas wcześniejszych rozmów uzgodniono podstawę programową, którą liderzy nowego ugrupowania mają podpisać. Nie wiadomo jednak, czy swój podpis złoży pod nią Paweł Kukiz. Postawił on bowiem warunek, że przystąpi do tej inicjatywy, jeśli będzie ona obejmować też PSL, o czym pozostali dowiedzieli się dziś, niemal w ostatnim momencie. Wspólna konferencja została zatem de facto odwołana.

Ogłoszono jednak, że na ten moment powstaje nowa partia, na razie o nazwie „Federacja Jakubiak-Liroy”. Jej przedstawiciele zdecydowanie odrzucają jednak opcję startu z list wyborczych PSL i ich zdaniem Kukiz „robi dziwną rzecz”. Jakubiak i Liroy podpisali też porozumienie programowe, dotyczące m.in. podkreślenia roli demokracji, e-votingu oraz referendum bezprogowego.

– Dziś potrzebujemy jedności na centroprawicy, więc Konfederacja pokazuje, jak należy ze sobą współpracować – mówił Liroy-Marzec. – Próbowaliśmy zaprosić Pawła Kukiza, żeby nie obrażał się na Konfederację i rozmawiał choćby z Federacją Jakubiak-Liroy nt. wspólnych punktów programowych.

Liroy-Marzec powiedział, że nowa partia miała być „pomostem” dla rozmów Kukiz’15 z Konfederacją. Jednocześnie zdecydowanie wykluczył możliwość takiej współpracy z PSL, jakiej oczekuje Kukiz.

Sprawę skomentowali na Twitterze politycy Ruchu Narodowego, będącego częścią Konfederacji. Wiceszef RN Krzysztof Bosak napisał, że „łączenie sił antysystemowych to nie jest łatwa praca”. Zapowiedział, że niezależnie od trudności Konfederacja „nadal będzie prowadzić politykę otwartych drzwi dla wszystkich niezależnych środowisk patriotycznych i obywatelskich”.

Z kolei Witold Tumanowicz, były kandydat Konfederacji w wyborach do PE oświadczył, że drzwi do tego ugrupowania dla Pawła Kukiza są otwarte. „Szkoda, że dziś Piotrowi Liroyowi nie udało się go przekonać. Kukiz stawia warunek by zapisać się do PSL. My oczywiście odrzucamy taki scenariusz”.

https://kresy.pl/wydarzenia/powstaje-partia-federacja-jakubiak-liroy-bez-kukiza-ktory-postawil-ultimatum-video/

Tags: #DrużynaKonfederacji, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments