Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Sambor: 30-lecie polskiego towarzystwa

Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Samborze uczciło 30 lat swojej działalnościNa uroczystości przybyli goście z Polski i z Ukrainy. Pełnomocnik wojewody podkarpackiego do spraw mniejszości narodowych i etnicznych Małgorzata Majka Onyszkiewicz odczytała list Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej, Marka Kuchcińskiego.

Jak przyznał konsul Rafał Kocot, działalność Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej w Samborze jest niezwykle istotna dla nowych pokoleń. - Patrzę na tę salę i widzę wielu młodych ludzi, których nie było tu 30 lat temu, kiedy towarzystwo się zakładało. Pani prezes wspominała, jak 30 lat temu młodzi ludzie szukali polskiej organizacji w Samborze. Dzisiaj ona jest, ona trwa i robi dobre rzeczy - mówił dyplomata.Prezes towarzystwa Maria Ziembowicz wspominała, jak zakładano stowarzyszenie 30 lat temu w tej samej Sali Domu Kultury. - Działo się coś nowego, coś ważnego powstawało. Coś, co miało wpływ na życie wszystkich nas. Celem Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej - oddział w Samborze było i jest wspieranie oświaty polskiej w regionie - zaznaczała Ziembowicz.

Na uroczystość przybył również ze Lwowa Emil Legowicz, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej.

Towarzystwo Kultury Polskiej Ziemi Lwowskiej zostało założone 19 lutego 1989 roku na pierwszym zabraniu założycielskim. Towarzystwo współpracuje między innymi ze Stowarzyszeniem Wspólnota Polska, Fundacją Pomoc Polakom na Wschodzie, Stowarzyszeniem Wolność i Demokracja, Klubem Samborzan z Oświęcimia i licznymi samorządami miast i gmin w Polsce.

http://www.radiozagranica.pl/8/251/Artykul/423583,Sambor-30lecie-polskiego-towarzystwa
Tags: kresy wshodnie, politique, pologne, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments