Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Grodnie zostanie odsłonięta tablica upamiętniająca Czesława Niemena [+foto]Czesław Niemen, a właściwie Czesław Wydrzycki, urodził się na Grodzieńszczyźnie, a do szkoły muzycznej chodził w samej stolicy regionu.

Jak poinformował portal niezależnego Związku Polaków na Białorusi, w czwartek na budynku Grodzieńskiego Państwowego Kolegium Muzycznego odsłonięta zostanie tablica upamiętniająca wybitnego polskiego kompozytora, muzyka i wokalistę Czesława Wydrzyckiego znanego jako Czesław Niemen. W budynku tym przyszła gwiazda sceny muzycznej pobierała naukę w latach 1954-1955. Działała tam wówczas Szkole Muzyczno-Pedagogiczna Grodna. Niemen urodził się na Grodzieńszczyźnie, w 1939 r. w Starych Wasiliszkach, obecnie w rejonie szczuczyńskim. W nowe granice Polski wyjechał dopiero w 1958 r. w ramach ostatniej fali wysiedleń Polaków z Kresów Wschodnich.

W uroczystości odsłonięcia tablicy ku czci Niemena wezmą udział szefowie wyższych izb parlamentów obu państw – marszałek Senatu Stanisław Karczewski i przewodniczący Rady Republiki Michaił Miasnikowicz. Inskrypcja na tablicy została wyrzeźbiona w dwóch językach – białoruskim i polskim. Po polsku napisano na tablicy: „W budynku b. Szkoły Muzyczno-Pedagogicznej w latach 1954- 1955 uczył się wybitny polski muzyk CZESŁAW NIEMEN syn ziemi grodzieńskiej”. Jak informuje portal Znadniemna.pl tablicę wykonał znany w Grodnie rzeźbiarz, Włodzimierz Pantelejew, który poprosił o akceptację dla swojego dzieła ze strony wdowy po muzyku, Małgorzaty Niemen.

Dokładna godzina rozpoczęcia czwartkowej uroczystości nie została podana, portal ZPB pisze jedynie, że odbędzie się ona „w godzinach wieczornych”.

W rodzinnej miejscowości Niemena, Starych Wasiliszkach, działa muzeum poświęcone jego osobie. Mieści się w domu, który zamieszkiwała jego rodzina. Muzeum powstało w 2010 r. z inicjatywy władz rejonowych. Jednak remont, jakiego wymaga ten budynek, zostanie sfinansowany ze środków państwa polskiego.

https://kresy.pl/wydarzenia/kultura/w-grodnie-zostanie-odslonieta-tablica-upamietniajaca-czeslawa-niemena-foto/

Tags: bélarus, kresy wshodnie, modus vivendi, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments