Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Prezydent Litwy chce dialogu z BiałorusiąNowo wybrany opowiada się za dialogiem z Białorusią. Gintas Neuseda podkreśla, że potrzebuje niezależnej, posiadającej szeroką autonomię Białorusi.

Wybrany 26 maja prezydent Litwy Gitanas chce dialogu z Białorusią, ale jak powiedział w rozmowie z portalem delfi.ru, jest jeszcze za wcześnie by stwierdzić, czy dialog ten będzie „na najwyższym szczeblu czy na szczeblu ministerialnym”, pisze Delfi.

„Przede wszystkim w naszym interesie jest, aby nasza wschodnia miała niezależnego, samodzielnego i autonomicznego ekonomicznie partnera, dlatego Litwa będzie prowadzić dialog z Białorusią” – powiedziała Nauseda.

Polityk rozumie, że ma nieco inne podejścia do pewnych kwestii; „Ale to nie jest wielka i możemy to omówić”, powiedziała Nauseda.

Główną kwestią sporną między Białorusią i Litwą jest białoruska jądrowa. W 2017 r. Litwa uznała białoruską elektrownię jądrową za zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. i litewskie Ministerstwo Energii wzywają MAEA do przekonania Białorusi, by nie uruchamiała stacji, dopóki nie zostaną rozwiązane wszystkie kwestie bezpieczeństwa.

Aleksander zaprosił Gitanasa Nauseda do odwiedzenia Białorusi. W depeszy gratulacyjne z okazji zwycięstwa w wyborach napisał, że jest potrzeba kontynuowania dwustronnego dialogu.

https://kresy24.pl/prezydent-litwy-chce-dialogu-z-bialorusia/
Tags: bélarus, lituanie, politique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments