Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Rosyjska Cerkiew: obecnie nie ma warunków dla wizyty papieża w RosjiRosyjski Kościół Prawosławny (RKP) wypowiedział się negatywnie o możliwości pielgrzymki papieża Franciszka do Rosji – podaje agencja Interfax powołując się na wywiad metropolity wołokołamskiego Hilariona. Zdaniem hierarchy obecnie nie ma warunków do wizyty papieża w Moskwie.

Tego nie ma w porządku dziennym naszych stosunków dwustronnych – mówił Hilarion przywołując fakt iż w Rosyjskim Kościele Prawosławnym „wielu biskupów, duchownych i wiernych nie jest gotowych jego [papieża – red.] przyjąć”.

Nie chcielibyśmy, aby nasze stosunki pogorszyły się z powodu tych nastrojów. Wolimy iść stopniowo, bez nagłych kroków – powiedział hierarcha w wywiadzie dla szwajcarskiej katolickiej agencji prasowej.

Hilarion, który w Rosyjskim Kościele Prawosławnym odpowiada za sprawy zagraniczne, ocenił pozytywnie rozwój relacji pomiędzy RKP a Kościołem Rzymskokatolickim. W tym kontekście przypomniał o przywiezieniu relikwii św. Mikołaja z Bari do Moskwy i Petersburga w 2017 roku.

„Stało się to dla nas wydarzeniem o wielkim znaczeniu duchowym. Było to możliwe dzięki spotkaniu patriarchy Cyryla z papieżem Franciszkiem w Hawanie. Dwa i pół miliona ludzi oddało cześć relikwiom, ludzie stali w kolejkach przez cały dzień niezależnie od pogody (…) Takie wydarzenia są potrzebne, aby wzmacniać nasze relacje – stwierdził Hilarion.

Przypomnijmy, że w maju Franciszek odwiedził dwa prawosławne kraje – Bułgarię i Rumunię. W tym drugim kraju m.in. beatyfikował siedmiu biskupów greckokatolickich, męczenników czasów komunizmu.

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/rosja/rosyjska-cerkiew-obecnie-nie-ma-warunkow-dla-wizyty-papieza-w-rosji/

Tags: empire du mal, politique, schisme orientale, église catholique
Subscribe

  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments