Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Nowy prezydent Litwy niedługo po zaprzysiężeniu chce przyjechać do WarszawySwoją pierwszą wizytę zagraniczną nowo wybrany prezydent Republiki Litewskiej Gitanas Nausėda chce złożyć w Warszawie.

O planach litewskiego prezydenta-elekta Gitanasa Nausėdy, wybranego półtora tygodnia temu na prezydenta Litwy, poinformował szef MSZ RL, Linas Linkevičius.

– Pierwsza oficjalna wizyta, o czym mówił nowo wybrany prezydent, będzie miała miejsce 16 lipca – powiedział dziennikarzom Linkevičius. Oznacza to, że Nausėda uda się do Polski cztery dni po swoim zaprzysiężeniu, które zaplanowano na 12 lipca. Szef litewskiej dyplomacji zaznaczył, że kontakty z innymi tradycyjnymi partnerami Litwy będą stale obecne w kalendarzu nowego prezydenta. Konkretne daty tych wizyt nie została jak na razie uzgodnione. Linkevičius uważa, że w polityce zagranicznej może dojść „do drobnych zmian taktycznych”, ale większych zwrotów czy zmian nie należy się spodziewać.

Jak informowaliśmy wcześniej, Nauseda zapowiedział m.in. dialog z Białorusią. Relacje Litwy z tym państwem są obecnie złe z powodu zdecydowanego sprzeciwu władz litewskich wobec budowy przez Białorusinów elektrowni atomowej w okolicach Ostrowca. Elektrownia znajduje się więc zaledwie kilkanaście kilometrów od granicy Litwy. Ponadto, nowy prezydent zapowiadał też zmianę retoryki względem Rosji.

– Nasze stanowisko jest poparte określonymi wartościami i pewnymi zasadami i wydaje mi się, że te argumenty są dla wszystkich zrozumiałe – oświadczył Linkevičius, cytowany przez portal ZW.lt.

W II turze wyborów prezydenckich Nauseda, ekonomista startujący jako kandydat niezależny i kreujący się na polityka spoza układu politycznego, pokonał kandydatkę konserwatystów Ingridę Szimonyte (66,7 proc. do 33,3 proc.). Ostatnio zapowiedział, że swoją ekipę zamierza przedstawić publicznie w dniu zaprzysiężenia. We wszystkich litewskich samorządach zwyciężył Nauseda, włącznie z Wilnem i Kownem, gdzie w I turze dominowała kandydatka konserwatystów. Prezydent-elekt ponadprzeciętne poparcie uzyskał w rejonach solecznickim (93,58 proc.) i wileńskim (78,35 proc.), w których większość mieszkańców stanowią Polacy.

Polska Agencja Prasowa określa 55-letniego Gitanasa Nausedę mianem polityka proeuropejskiego o poglądach centroprawicowych. Jak pisaliśmy, na ostatniej prostej swojej kampanii odwoływał się m.in. do elektoratu socjalnego, przedstawiając swój własny program niwelowania nierówności społecznych poprzez zwiększenie świadczeń społecznych dla najmniej zarabiających.

Nauseda uważa, że Litwa powinna utrzymać z Rosją dobre stosunki gospodarcze i kulturalne, jednak opowiada się za zasadniczą zmianą polityki wobec Rosji dopiero po uregulowaniu kryzysu ukraińskiego. Obecnie chciałby używać wobec Rosji bardziej dyplomatycznego języka. W stosunkach z Polską widzi duży potencjał w dziedzinie gospodarczej, społecznej oraz obronności i bezpieczeństwa. W debacie na temat polityki wobec mniejszości narodowych zaproponował, by w zamieszkiwanym głównie przez Polaków rejonie solecznickim utworzyć wolną strefę ekonomiczną. Jednocześnie Nausėda podkreślił, że nie zgadza się na oryginalną pisownię nazwisk w oficjalnych dokumentach, proponując jako kompromis zapisywanie ich w oryginalnym brzmieniu na drugiej stronie paszportu. Jego zdaniem, państwo litewskie powinno dbać o język litewski.

PRZECZYTAJ: Kim jest nowy prezydent Litwy

https://kresy.pl/wydarzenia/nowy-prezydent-litwy-niedlugo-po-zaprzysiezeniu-chce-przyjechac-do-warszawy/
Tags: lituanie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments