Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Węgierski rząd szykuje obniżki podatkówWęgierski minister finansów Mihaly Varga zapowiedział pakiet obniżek podatków, które mają rozruszać zwalniającą gospodarkę.

Kilkunastopunktowy pakiet reformy podatkowej minister Varga ogłosił w ostatni czwartek. Plan węgierskiego rządu opisuje portal Forsal. Wśród postanowień zawartych pakiecie jest obniżenie podatku od wynagrodzeń z 19,5 do 17,5%. Obniżka ma zacząć obowiązywać od 1 lipca bieżącego roku. Obniżony ma zostać także podatek od małych przedsiębiorstw, ale dopiero od 1 stycznia 2020 r., z 13 do 12%. Natomiast do zera zostanie obniżony podatek od reklam.

Obniżony ma zostać VAT na usługi hotelarskie z 18 do 5%. Rząd chce również przeznaczyć w latach 2020-2030 17 mld forintów (równowartość 225 mln zł) na rozwój systemów nawadniania. Obywatele będę mogli otrzymać zwrot VAT-u do sumy 5 mln ft (66 tys. zł) na budowę, powiększenie lub odnowienie lokali mieszkalnych. Państwo ma zamiar dotować także budowę hoteli robotniczych.

Podstawowe wskaźniki węgierskiej gospodarki przedstawił w poniedziałek premier Viktor Orban. Bezrobocie utrzymuje się na Węgrzech na niskim poziomie 3,6 %, co jest czwartym najlepszym wynikiem w Unii Europejskiej. Węgierski przywódca twierdzi też, że „według świeżych danych UE 1,8 mln osób wyszło na Węgrzech z ubóstwa”. Podkreślił również, że władzom udaje się utrzymywać równowagę budżetową, a jednocześni obniżać zadłużenie kraju, które obecnie wynosi 71% PKB.

Mimo, że władze Węgier wyrażają zadowolenie ze stanu krajowej gospodarki mają obawy związane z oznakami spowolnienia gospodarczego w czołowych pod względem ekonomii państwach Unii Europejskiej. Węgry są w dużej mierze uzależnione od eksporty do nich i od zagranicznych inwestycji. Czołowym partnerem Węgier w tym zakresie pozostają Niemcy.

Czytaj także: Media: Węgry będą nadal blokować rozmowy NATO-Ukraina. Powodem nowa ukraińska ustawa językowa

https://kresy.pl/wydarzenia/gospodarka/wegierski-rzad-szykuje-obnizki-podatkow/

Tags: hongrie, politique, économie
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments