Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Nareszcie! Białorusini opowiadają światu o Kuropatach

Kuropaty.space – to nowa strona internetowa, redagowana w 54 językach, poświęcona wyłącznie Kuropatom, miejscu, w którym w latach 30. i 40. XX wieku oprawcy z zamordowali nawet 250 tysięcy mieszkańców Mińszczyzny, Białorusinów, Polaków i Żydów.

Inicjatywa powstała na okoliczność 1. rocznicy tzw. „warty kuropackiej”. To – przypomnijmy, akcja zorganizowana przez środowiska demokratyczno – niepodległościowe w reakcji na otwarcie na skraju Kuropat,  50 metrów od masowych grobów, lokalu rozrywkowego – restauracji „Pojedziemy, Pojemy”. Dodajmy, że jeszcze kilka lat temu teren, na którym stoi obiekt, był częścią uroczyska (strefy ochronnej) ale decyzją władz zmieniono status miejsca.

Po otwarciu pod koniec maja 2018 roku restauracji, aktywiści codziennie prowadzą tam pikiety oraz akcje informacyjne dla gości restauracji. Rozdają materiały o mordach dokonywanych przez enkawudzistów w lesie. Próbują uświadomić Białorusinów, że oddając się rozrywkom w tym miejscu, dopuszczają się profanacji.

Dodajmy, że obrońcy Kuropat są regularnie poddawani szykanom, karani wysokimi grzywnami i aresztami.

Na portalu znajdziemy informacje nie tylko o uroczysku , ale także o akcjach organizowanych przez niezależne środowiska, codziennych nabożeństwach tam odprawianych.

Na uroczysku Kuropaty w bezimiennych mogiłach spoczywają tysiące ofiar stalinowskich represji z lat 1937-41. Ich liczba nie jest dokładnie znana. Zdaniem historyków, może tu spoczywać także 3872 Polaków z tzw. „białoruskiej listy katyńskiej” zamordowanych w kwietniu i maju 1940 r. Są tu także tzw. „operacji polskiej” NKWD i z zajętych przez sowietów przedwojennych Kresów zabici po roku 1940. Wśród ofiar najwięcej jest dawnych mieszkańców Mińska i Mińszczyzny. Na Kuropatach znaleziono przedmioty z napisami w języku polskim, medaliki Matki Boskiej Częstochowskiej i Matki Boskiej Ostrobramskiej, z dawnymi polskimi znakami firmowymi.

https://kresy24.pl/nareszcie-bialorusini-opowiadaja-swiatu-o-kuropatach/

Tags: bélarus, empire du mal, kresy wshodnie, occupation par les russes, politique, pologne, racisme et nazisme
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments