Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

4 czerwca w Historii Kresów

Orszak pogrzebowy Stanisława Moniuszki
Orszak pogrzebowy Stanisława Moniuszki

1872 – zmarł Stanisław herbu Krzywda – polski kompozytor z Kresów, dyrygent, pedagog, autor 268 pieśni, operetek, baletów i oper, w tym „Halki” i „Strasznego dworu”.

Wielki twórca urodził się w 1819 r. w Ubielu – dziś jest to wyludniona wieś na Białorusi, nad Wołmą, w obwodzie mińskim. Muzyki uczyła go początkowo matka. W 1827 r. rodzina Moniuszków przeniosła się do Warszawy i tam przyszły kompozytor rozpoczął profesjonalną edukację muzyczną.

Po trzech latach rodzina przeprowadziła się ponownie – tym razem do Mińska, gdzie Moniuszko kontynuował naukę u Dominika Stefanowicza.

Po studiach muzycznych w Berlinie Moniuszko zamieszkał w Wilnie, gdzie działał jako organista, kompozytor, pedagog i organizator życia muzycznego w mieście. W 1858 r. przeniósł się ponownie do Warszawy, gdzie objął stanowisko dyrygenta opery i wykładał w Instytucie Muzycznym.

Tak rozpoczęła się wielka międzynarodowa kariera Stanisława Moniuszki, w której nie zabrakło jednak jeszcze jedengo epizodu kresowego, na przełomie lat 1865-66 kiedy kompozytor gościł we Lwowie.

Pogrzeb Stanisława Moniuszki w Warszawie stał się wielką manifestacją patriotyczną.

1817 – cesarz Franciszek II Habsburg zatwierdził statut Fundacji założonej we Lwowie przez hrabiego Józefa Maksymiliana Ossolińskiego.

1863 – w Szołudkach koło Niemirowa na Podolu urodził się Władysław Horodecki – polski architekt tworzący w Kijowie, przedstawiciel modernizmu. Zmarł w 1930 r.

1877 – w Stanisławowie zmarł Karol – poeta, uczestnik Powstania Styczniowego. Urodzony w 1841 r.

1878 – w Samborze urodził się Władysław Byrka – polski prawnik, ekonomista, działacz polityczny II Rzeczypospolitej, bankowiec, działacz samorządu gospodarczego, wielokrotnie poseł na Sejm II RP. W latach 1929–1936 był dyrektorem Izby Przemysłowo-Handlowej we Lwowie. Zmarł w 1945 r.

1906 – urodził się Tadeusz Wacław Korzybski – polski biochemik, twórca polskiej penicyliny. Karierę naukową rozpoczął w Katedrze Chemii Lekarskiej Uniwersytetu Jana Kazimierza we Lwowie. W okresie okupacji niemieckiej pełnił różne funkcje naukowe w katedrach i instytutach medycznych we Lwowie, m.in. był pracownikiem Instytutu do Zwalczania Duru Plamistego. Zmarł w 2002 r.

1909 – w Żytomierzu zmarł Apolinary Wnukowski – polski duchowny katolicki, biskup płocki, arcybiskup mohylewski w latach 1908-1909 (metropolita wszystkich katolików w Rosji). Kształcił się w Kamieńcu Podolskim, Żytomierzu i Petersburgu. Profesor, a następnie rektor seminarium w Żytomierzu. Pochowany na tamtejszym cmentarzu. Urodził się w 1848 r.

1939 – w Stanisławowie urodził się Ireneusz – polski prozaik, dramaturg, poeta, scenarzysta, autor piosenek i licznych słuchowisk radiowych. Zmarł w 1985 r. Przeczytaj więcej o Ireneuszu Iredyńskim.

1942 – na Piaskach Łyczakowskich we Lwowie została rozstrzelana przez Niemców Halina Górska – polska pisarka związana ze Lwowem urodzona w 1898 r.

1960 – zmarł Józef – generał broni Wojska Polskiego, legionista, harcmistrz, przewodniczący ZHP, działacz polityczny i społeczny. Urodzony w 1873 r. Mieszkał we Lwowie, gdzie służył w wojsku austriackim. Organizator Legionu Wschodniego we Lwowie. Dowodził jednostkami całego II Korpusu Polskiego na Ukrainie. Dowódca Błękitnej Armii w czasie wojny polsko-ukraińskiej.

https://kresy24.pl/4-czerwca-w-historii-kresow/

Tags: kresy wshodnie, politique, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments