Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Białoruś: tysiące katolików wyznało wiarę w centrum Mińska

W niedzielę 2 czerwca, w Mińsku odbyły się centralne obchody święta Bożego Ciała. Po Mszy św., której przewodniczył zwierzchnik białoruskich katolików –  Abp. Tadeusz , ulicami białoruskiej stolicy przeszła kilkutysięczna eucharystyczna.

Procesję poprzedziła Msza Święta w kościele Trójcy Świętej (Świętego Rocha) na Złotej Górce, której przewodniczył Mińsko – Mohylewski Abp. Tadeusz Kondrusiewicz. Hierarcha przypomniał w kazaniu, że Chrystus pozostawił  na ziemi trwały ślad – Swoją Ewangelię, i sakramenty, wśród których centralne miejsce zajmuje sakrament Eucharystii.

wstąpił do nieba, ale pozostał z nami w Eucharystii, którą obchodzimy dzisiaj w szczególny sposób w procesji Bożego Ciała, – powiedział hierarcha. – Ta procesja jest właśnie publicznym wyznaniem naszej wiary”, podkreślił.

„Czasami – zauważył pasterz archidiecezji, ludzie mówią, że nie chodzą do kościoła, bo podobno „nic nie odczuwają” na Mszy Świętej. – Ale Eucharystia nie może być odczuwane jako coś namacalnego. – To nie perfumy czy żywność, która pachnie. W Eucharystię musimy być zaangażowani, bo tylko wtedy możemy zrozumieć nieskończoną miłość Boga i sensu życia”.

Jak powiedział arcybiskup, „biorąc udział w procesji Bożego Ciała, publicznie wyznajemy Jezusa w Najświętszym Sakramencie, nie wstydząc się swojej wiary, przyjmujemy Chrystusa jako swojego Przewodnika na szlakach życia”.

„Ale jutro, kiedy znów stanę przed złożonością i wyzwaniami życia codziennego, kiedy idę do pracy, na uczelnię, na dyskotekę, czy znów wyznam swoją wiarę w Niego? Bo przyznać to znaczy żyć zgodnie z Prawem Bożym i duchem Ewangelii” – konstatował w homilii arcybiskup.

Ze Złotej Górki procesja przeszła pod czujnym okiem funkcjonariuszy milicji  na Plac Zwycięstwa, gdzie przygotowany został pierwszy ołtarz. Potem już główną arterią komunikacyjną Mińska – Prospektem Niepodległości – przez Plac Październikowy  (drugi ołtarz) do Czerwonego Kościoła (trzeci ołtarz). Procesja zakończyła się przy czwartym ołtarzu, zbudowanym przy Placu Wolności przed archikatedrą Najświętszej Marii Panny.

Wszystkie nauki i czytania z Ewangelii, które wybrzmiały podczas uroczystości Bożego Ciała, koncentrowały się wokół tematu rodziny, bo tej poświęca bieżący rok duszpasterski.

https://kresy24.pl/bialorus-tysiace-katolikow-wyznalo-wiare-w-centrum-minska/

Tags: bélarus, kresy wshodnie, église catholique
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments