Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

W Charkowie obalono pomnik ŻukowaUczestnicy protestu przeciw założeniu tzw. partii merów, w tym także członkowie ukraińskich radykalnych organizacji nacjonalistycznych, obalili popiersie sowieckiego marszałka Gieorgija Żukowa w Charkowie na Ukrainie.

Jak podaje agencja UNIAN, pod charkowskim Pałacem Sportu, gdzie trwał zjazd założycielski partii Dowiriaj Sprawam (Zaufaj Sprawom), w niedzielę protestowali członkowie takich organizacji jak Samoobrona, Charkowski Euromajdan, Narodowe Drużyny i Korpus Narodowy. Interfax-Ukraina wymienia także Prawy Sektor, Frajkor, Tradycję i Porządek a także Antykorupcyjny Blok Uczestników ATO, jako organizacje biorące udział w protestach. Zebranym nie podobało się, że merowie Charkowa Hennadij Kernes i Odessy Hennadij Truchanow zakładają partię polityczną.

Według UNIAN pod Pałacem Sportu doszło do zamieszek, w wyniku których ucierpiała co najmniej jedna osoba. Gdy na miejscu wzmocniono siły policji, aktywiści przemieścili się pod pomnik Żukowa i obalili go przy pomocy liny. Na cokole umieścili ukraińską flagę a samo popiersie próbowali rozbić młotkami i siekierami, a także nanieśli na nim napis „Kat”. Agencja Interfax-Ukraina podaje, że funkcjonariusze postępujący za tłumem próbowali przeszkodzić w obaleniu pomnika, lecz nieskutecznie.

Później charkowska policja poinformowała, że w wyniku rozpylenia gazu łzawiącego w pobliżu pomnika trzech policjantów doznało chemicznego poparzenia oczu i wymagało udzielenia opieki medycznej. Wszczęto śledztwo w sprawie obalenia popiersia Żukowa i napaści na funkcjonariuszy.

Mer Charkowa Hennadij Kernes zapowiedział odbudowanie pomnika. Włodarz miasta chce także przywrócenia w Charkowie ulicy Żukowa, którą w ramach dekomunizacji przemianowano w 2016 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Pomnik UPA w Charkowie zasypano gruzem i śmieciami [+FOTO]

https://kresy.pl/wydarzenia/regiony/ukraina/w-charkowie-obalono-pomnik-zukowa-video/

Tags: 2ème guerre mondiale, empire du mal, occupation par les russes, politique, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments