Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Wręczono nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej”. Wśród laureatów opiekunowie miejsc pamięci na KresachNa Zamku Królewskim wręczono tegoroczne nagrody „Kustosz Pamięci Narodowej” przyznawane przez Kapitułę, na czele której stoi prezes Instytutu Pamięci Narodowej. W tym roku wśród laureatów znaleźli się Janusz Horoszkiewicz, propagator pamięci o ofiarach zbrodni wołyńskiej oraz Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie.

Jak podaje PAP, listę tegorocznych laureatów nagrody dopełniają doktor nauk medycznych, więźniarka niemieckiego obozu koncentracyjnego w Ravensbrueck, przyjaciółka Jana Pawła II, prof. Wanda Półtawska, autor publikacji o Powstaniu Warszawskim Marek Strok oraz – pośmiertnie – Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie. Wręczenie nagród odbyło się we wtorek na Zamku Królewskim w Warszawie. Uroczystość objął swoim patronatem honorowym prezydent RP Andrzej Duda.

Strona internetowa IPN nazywa Janusza Horoszkiewicza „niezłomnym strażnikiem polskiego dziedzictwa na Wołyniu, rzecznikiem i głosicielem pojednania w prawdzie narodów polskiego i ukraińskiego”. 56-letni obecnie Horoszkiewicz jest potomkiem Polaków mieszkających w okolicach Huty Stepańskiej na Wołyniu. Opowieści o dramatycznych losach przodków podczas rzezi wołyńskiej, które słyszał od najmłodszych lat, wywołały u niego pragnienie godnego upamiętnienia wymordowanych polskich wiosek. Od 2007 roku Horoszkiewicz organizuje zbiorowe wyjazdy z Polski do Huty Pieniackiej i okolic. Jak sam podkreśla, są to pielgrzymki a nie wycieczki, ponieważ celem wyjazdów są miejsca święte. W ciągu ponad 10 lat na miejscu nieistniejących już polskich wsi postawił ponad 40 krzyży, a także liczne tablice upamiętniające ofiary ludobójstwa. Jedną z nich jest tablica w cerkwi w Butejkach ku czci Petra Bazyluka – sprawiedliwego Ukraińca, który ratował Polaków przed UPA.

PRZECZYTAJ: Potomkowie Kresowian postawili krzyż na miejscu polskiej wsi na Wołyniu [+FOTO]

Więcej o postaci Janusza Horoszkiewicza można dowiedzieć się na stronie internetowej IPN oraz z poniższego filmu.

Polskie Towarzystwo Opieki nad Grobami Wojennymi we Lwowie, które w tym roku obchodzi swoje 25-lecie, jest opiekunem około 20 polskich miejsc pamięci we Lwowie i na Ziemi Lwowskiej. Oprócz Cmentarza Obrońców Lwowa (popularnie zwanego Cmentarzem Orląt), który jest miejscem o szczególnym znaczeniu dla Towarzystwa, jego członkowie opiekują się m.in. mogiłami poległych w wojnie polsko-bolszewickiej w Zadwórzu, Cmentarzem Legionistów w Busku, kwaterami Powstańców Styczniowych i Powstańców Listopadowych na Cmentarzu Łyczakowskim oraz symboliczną mogiłą pomordowanych profesorów lwowskich na Wzgórzach Wuleckich.

Nagroda „Kustosz Pamięci Narodowej” jest przyznawana za szczególnie aktywny udział w upamiętnianiu historii Narodu Polskiego w latach 1939–1989, a także za działalność publiczną zbieżną z ustawowymi celami Instytutu Pamięci Narodowej.

https://kresy.pl/wydarzenia/polska/wreczono-nagrody-kustosz-pamieci-narodowej-wsrod-laureatow-opiekunowie-miejsc-pamieci-na-kresach-video/

Tags: 2ème guerre mondiale, kresy wshodnie, politique, pologne, racisme et nazisme, ukraine
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments