Rudy Ogon (rudy_ogon) wrote,
Rudy Ogon
rudy_ogon

Polska i USA bliskie podpisania umowy ws. wzmocnionej obecności sil USA w naszym kraju

„Financial Times”: Polska i USA bliskie podpisania umowy ws. wzmocnionej obecności sil USA w naszym krajuDziennik „Financial Times” w oparciu o swoje źródła twierdzi, że Polska i USA są bliskie podpisania umowy o zwiększeniu obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju o co najmniej tysiąc ludzi. Źródła te mają być zbliżone do osób prowadzących negocjacje.

Gazeta ta potwierdza nieoficjalne informacje innych mediów, w tym „Rzeczpospolitej”, że porozumienie w tej kwestii może zostać podpisane 12 czerwca, przy okazji wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Białym Domu i jego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Źródła „Financial Times” zaznaczają przy tym, że trwają dyskusje dotyczące przyjętego modelu finansowania. To z kolei może opóźnić ogłoszenie porozumienia do września. Gazeta zwraca uwagę, że Warszawa bardzo zabiegała o utworzenie w Polsce stałej bazy wojsk USA, roboczo nazywanej „Fort Trump”. W zamian, polskie władze, w tym osobiście prezydent Duda na spotkaniu z Trumpem, zaoferowały dwa mld dolarów.

Prawdopodobnie do Polski mieliby zostać skierowani m.in. członkowie służb specjalnych. Obie strony planują również stworzenie wspólnego wojskowego centrum treningowego. Jednak obecnie dyskutowane wzmocnienie amerykańskiego kontyngentu w Polsce zakała, że jego żołnierze będą stacjonowali w wielu bazach na terytorium Polski. Urzędnicy zaangażowani w dyskusje zaznaczają, że to deklaracja „trwałej” obecności Stanów Zjednoczonych w Polsce.

W ocenie „FT”, zawarcie takiego porozumienia z Waszyngtonem wzmocniłoby pozycję PiS, dla którego bliższe więzi z USA są jednym ze strategicznych priorytetów. Ponadto, taka decyzja wpisałaby się też w politykę Trumpa. Gazeta pisze, że Trump „jasno mówił, że oczekuje od innych krajów NATO odgrywania większej roli w dzieleniu się kosztami związanymi z utrzymaniem zdolności Sojuszu, często krytykując takie kraje jak Niemcy za to, że robią zbyt mało”.

„FT” twierdzi, że Duda będzie rozmawiać z Trumpem także o innych kwestiach dotyczących polityki obronności i bezpieczeństwa. Jedną z nich ma być zakup nowoczesnych myśliwców myśliwców F-35A, a także wpółpraca energetyczna. Dodano też, że w trakcie spotkania poruszony zostanie także temat postulowanego przez rząd w Warszawie zniesienia wiz dla Polaków podróżujących do USA.

Poprzednio polski prezydent spotkał się z Donaldem Trumpem 18 września 2018 r. podczas swojej roboczej wizyty w Stanach Zjednoczonych. Obaj przywódcy podpisali wtedy deklarację o strategicznej współpracy pomiędzy Stanami Zjednoczonymi i Polską.

Za dwa tygodnie prezydenci Polski i USA mają podpisać w Białym Domu umowę o trwałym wzmocnieniu obecności amerykańskich wojsk w naszym kraju – pisała niedawno „Rzeczpospolita”. Według gazety, obie strony poprawiły swoje warunki, dotyczące skali obecności wojsk USA, jak i zasady jej współfinansowania przez nasz kraj. Jednocześnie, podpisana miałaby zostać m.in. umowa o zwiększeniu importu LNG z USA.

Przeczytaj: „Rz”: będzie trwała obecność wojskowa Amerykanów w Polsce

Jak podano, przesunięcie terminu na wcześniejszy (czerwcowy) miało być osobistą inicjatywą prezydenta Trumpa, dzięki przełomowi w rokowaniach. „Obie strony poprawiły swoje warunki, zarówno gdy idzie o skalę obecności wojsk USA w Polsce, jak i zasady jej współfinansowania przez nasz kraj. Amerykański prezydent chciał możliwie szybko zdyskontować ten sukces, uczynić z niego model dla innych umów wojskowych na świecie, ale także zmobilizować do działania Pentagon i Departament Stanu” – pisze „Rzeczpospolita”.

https://kresy.pl/wydarzenia/financial-times-polska-i-usa-bliskie-podpisania-umowy-ws-wzmocnionej-obecnosci-sil-usa-w-naszym-kraju/

Tags: défence, les etats-unis, nato, pologne
Subscribe
  • Post a new comment

    Error

    Anonymous comments are disabled in this journal

    default userpic

    Your IP address will be recorded 

  • 0 comments